Ana Sayfa Güncel Vali Yurtnaç'ın isteğini Erdoğan es geçmedi!

Vali Yurtnaç'ın isteğini Erdoğan es geçmedi!

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın üniversite ile şehri entegre etmek için gündeme getirdiği hafif raylı sistem projesini Cumhurbaşkanı da es geçmedi.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2018 Salı 11:57
Vali Yurtnaç'ın isteğini Erdoğan es geçmedi!

Cumhurbaşkanı, “Ulaştırma Bakanlığımızdan hem kampüse ulaşımı kolaylaştıracak hem de tren yoluyla şehrin bağlantısını sağlamak açısından hafif raylı sistem yapılması konusunu değerlendirmesini istedim" dedi.

 

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın üniversite ile şehri entegre etmek için gündeme getirdiği hafif raylı sistem projesini Cumhurbaşkanı da es geçmedi.  Hızlı trenin üniversite kampusunun bulunduğu tarafta olan Yozgat İstasyonu ile şehir merkezi arasındaki mesafenin fazla olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “Ulaştırma Bakanlığımızdan hem kampüse ulaşımı kolaylaştıracak hem de tren yoluyla şehrin bağlantısını sağlamak açısından hafif raylı sistem yapılması konusunu değerlendirmesini istedim" dedi. 

Üniversite ile Yozgat şehir merkezi arasında hizmete girmesi istenilen raylı sistem beklentisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirildi. 

YOLLARIN HESABI SORULACAK

TOKİ kanalıyla inşa ettiğimiz 6 bin toplu konutu hak sahiplerine teslim ettiklerini, 641'inin de inşasının sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı, “AK Parti iktidara geldiğinde, Yozgat'ta sadece 44 kilometre bölünmüş yol vardı, biz buna 331 kilometre daha ilave ettik ve bölünmüş yol uzunluğunu 375 kilometreye çıkarttık. Halen devam eden yol çalışmaları var. Tabii Yozgat'ın kara talihinin yollar konusunda da yakasını bırakmadığını biliyoruz. Programa göre 2010 yılında bitirilmesi gereken asfaltlama çalışmaları halen tamamlanabilmiş değil. İlgili kurumlarımızdan bu aksaklığın müsebbiplerinin tespit edilerek, sorumlulardan hesap sorulmasını istedik. Şimdi mesele yeni baştan ele alındı. İnşallah Yozgat'ın yollarının büyük bölümü bu yıl, tamamı da önümüzdeki yıl asfaltlanmış olacaktır. 

RAYLI SİSTEM DEĞERLENDİRİLECEK

Hızlı trenin üniversite kampusunun bulunduğu tarafta olan Yozgat İstasyonu ile şehir merkezi arasındaki mesafe oldukça fazla. Ulaştırma Bakanlığımızdan hem kampüse ulaşımı kolaylaştıracak hem de tren yoluyla şehrin bağlantısını sağlamak açısından hafif raylı sistem yapılması konusunu değerlendirmesini istedim."

HAYVANCILIK İHTİSAS OSB  KURULMASI DÜŞÜNÜLEBİLİR

Cemil Çiçek Barajı ile Yozgat ve Yerköy'ün, Yenice Barajı ile Sorgun'un içme suyu sorununun çözüleceğini bildiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Tarım ve hayvancılık şehri olan Yozgat'tan bu alanlarda çok daha büyük atılımlar bekliyoruz. Geçtiğimiz 15 yılda 1,6 milyar lira tarımsal destek ödemesi yaparak üreticilerimizi destekledik. Bugün Türkiye, hayvancılık meselesinin çözümünü tartışıyor. Halbuki çözüm burada, Yozgat'ta. Gözümüzün önünde duruyor. Yozgat'ın arazisinin niteliği de insanının becerisi de bu sorunu çözmeye ziyadesiyle uygundur. Veterinerlik Fakültesinin kurulduğu Sorgun'a burayla entegre şekilde çalışacak bir hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi (OSB) kurulması düşünülebilir. Bakanlığımız havacılık konusunda çok ciddi teşvikler veriyor. Şayet bu teşvikleri kullanma konusunda kendisine zorluk çıkartıldığını, kayırma yapıldığını düşünen varsa hemen valimize gitsin, milletvekillerimize gitsin, bakanımıza gitsin, hiç olmadı bize gelsin."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık