Ana Sayfa Ekonomi Uğur Bektaş: Çok gerekli bir uygulama

Uğur Bektaş: Çok gerekli bir uygulama

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Uğur Bektaş, “İşçilere işsiz kaldıklarında ödenen işsizlik maaşından artık çeşitli nedenlerle dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaf da yararlanabilecek.

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2017 Salı 00:11
Uğur Bektaş: Çok gerekli bir uygulama

İşsizlik Fonu esnaf ve sanatkara gerçek anlamda hayat verecek. İşsiz kalan esnafın en az 6 ay bu fondan yararlanabilmesi gerekir” diye konuştu.

 

Esnaf ve sanatkarlara işsizlik maaşı bağlanmasını sağlayacak Ahilik Fonu çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Uğur Bektaş, hazırlanan tasarıyla; iflas eden veya dükkanını kapatan esnafın fondan yararlanacağını, esnafın dükkanı açıkken para yatıracağı fona devletin de katkıda bulunacağını hatırlattı.

Hükümet tarafından esnafa yönelik İşsizlik Fonu oluşturulması için düğmeye basıldığını belirten Başkan Bektaş, “İşçilere işsiz kaldıklarında ödenen işsizlik maaşından artık çeşitli nedenlerle dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaf da yararlanabilecek. Esnafın da işsizlik fonundan yararlanabilmesi için yapılan görüşmelerden olumlu yanıtlar alındı. İşsiz kalan esnafın en az 6 ay bu fondan yararlanabilmesi gerekir” dedi.

ESNAF İÇİN CAN SİMİDİ NİTELİĞİNDE

Fon ile esnaf ve sanatkarlara tasarruf artırıcı bir mekanizma kurulacağını vurgulayan Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Uğur Bektaş, “Ekonomik nedenlerle işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkar, fondan faydalanabilecektir. Söz konusu esnaf ve sanatkar; yeniden iş kurduğunda fondan yapılan ödeme kesilecektir. Gümrük ve Ticaret ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının üzerinde çalıştığı proje bu yıl hayata geçirilecek,altyapısı tamamlanan Ahilik Fonu, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun işsizlik fonunun bir benzeri olacaktır. Esnafın, dükkanı açıkken para yatırdığı fona devlet de belli oranda katkı sağlarken, fon sayesinde işyerini kapatan esnaf ve sanatkarlar hem sağlık hizmetlerinden faydalanacak hem de işsizlik maaşı alabilecektir” ifadelerini kullandı. Bektaş yaptığı açıklamada, Ahilik Fonu’na katkı sağlayan ancak ihtiyacı olmadığı için fondan destek almayan esnaf ve sanatkarın belli bir ödeme süresi ve yaş kriterlerini yerine getirdiği taktirde bu parayı toplu olarak alabileceğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık