Ana Sayfa Kültür Sanat Türk Milliyetçiliğinin Kutup Yıldızı: Seyit Ahmed Arvasi

Türk Milliyetçiliğinin Kutup Yıldızı: Seyit Ahmed Arvasi

BEYDER (Bozok Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği)’nin mutat Cuma sohbetlerinin bu haftaki konuğu, “Türk Milliyetçiliğinin Kutup Yıldızı: Seyit Ahmed Arvasi” adlı sohbetiyle Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Cesur oldu.

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2016 Pazar 20:00
Türk Milliyetçiliğinin Kutup Yıldızı: Seyit Ahmed Arvasi

 Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Cesur, BEYDER konferans salonunda Türk-İslam Ülküsü eserinin yazarı Ahmet Arvasi Hocanın vefatının 28’inci yıldönümü münasebetiyle “Türk milliyetçiliğinin kutup yıldızı: Seyit Ahmed Arvasi konulu bir sohbet verdi.

 “Türk milliyetçiliği son iki asrın bir olgusu olmakla beraber bin yıllık bir mevzudur” diyen Cesur; Türklerin Batının öne geçtiği dönemden itibaren bin yıllık dünya hâkimiyetini kaybettiğine vurgu yaptı. Arvasi Hoca’nın 20’nci Asırda, Cumhuriyet devrinde milliyetçilik anlayışının önde gelen isimlerden biri olduğunu belirten Cesur, Arvasi Hoca’nın hayatı hakkında kısaca bilgi verdi ve onun Hz. Peygamberin torunu olduğunu hatırlattı.

ASLEN ARAP AMA...

 Bu sebeple Arvasi Hoca’nın aslen Arap, 4-5 asırdır Van yöresinde yaşayan bir aileye mensup olması hasebiyle kültür bakımından Kürt olmasına rağmen kendisi Türk milliyetçisi olarak vasıflandırdığını ve bununla da iftihar ettiğini ileri sürdü.

Arvasi Hoca’nın yaşadığı dönemde önemli eserler kaleme aldığını kaydeden Cesur, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz, Eğitim Sosyolojisi, Kendini Arayan İnsan, Türk-İslam Ülküsü gibi önemli eserlerinin isimlerini verdi. Sohbetin sonunda başta Arvasi Hoca olmak üzere son zamanlarda hem ülke içinde hem dışında verilen şehitlerimizin ruhuna Fatiha okunmasıyla program sona erdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık