Ana Sayfa Güncel Teke Dağı’nda itfaiyecilere zorlu eğitim!

Teke Dağı’nda itfaiyecilere zorlu eğitim!

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi uzmanları, Beypazarı Teke Dağı’nda düzenlenen ve ülkenin değişik illerinden gelen arama kurtarma ekiplerinin katıldığı eğitim kampında, Yozgatlı itfaiyecilerini ileri seviye kurtarma eğitimiyle zor koşullara hazırladı. Kampa Bolu, kırıkkale ve Şanlıurfa İtfaiyelerinin arama kurtarma ekipleri de katıldı.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2016 Perşembe 12:33
Teke Dağı’nda itfaiyecilere zorlu eğitim!

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, mesleki geliştirme eğitimleriyle personelinin kapasitesini artırırken, aynı zamanda tecrübe ve bilgi birikimlerini diğer illerin itfaiye ekipleriyle de paylaşıyor. Beypazarı ilçesinin Tekke Dağı’nda gerçekleştirilen eğitim kampına Ankara İtfaiyesi’nin yanı sıra Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Bolu, Kırıkkale, Yozgat ve Şanlıurfa itfaiyelerinin arama kurtarma ekipleri katıldı.

5 GÜNLÜK EĞİTİM

Başarılı bir arama ekibi elemanı olabilmek için büyük özveri sergileyen itfaiyeciler, Ankara Büyükşehir Belediyesi uzman eğiticileri nezaretinde Beypazarı’nda 5 günlük yoğun bir çalışma temposuyla, mesleki bilgi ve deneyimlerini güçlendirdi.

UYGULAMALAR NEFES KESTİ

İnezü Vadisi’ndeki kayalıklarda yapılan ‘ileri seviye kurtarma tatbikatı’ kapsamındaki ‘yüksek açı kurtarma’ uygulamasında arama kurtarma ekipleri, komandoları aratmayan bir uygulama temposunda hareket kabiliyetlerini artırdı. Ekipler, yüksekten iniş, yatay geçiş, yüksek açı kurtarma, yatay geçiş kurtarma uygulamalarını, nefeslerin tutulduğu doğal kayalık ortamda başarıyla gerçekleştirdi. Program çerçevesinde arama kurtarma ekiplerine, muhtemel felaketlere en etkin biçimde müdahale yeteneği kazandırabilmek için hazırlanan senaryolarla, ölü ve yaralı taşıma yöntemleri de ayrıntılı biçimde öğretildi.

SEL BASKINLARI DA ÖNCELİK ALIYOR

 Eğitim programında, arama kurtarma ekiplerinin yaptırdığı su üstü kurtarma tatbikatıyla, selde veya su birikintilerinde boğulma tehlikesi geçiren insanların kurtarılmasına yönelik uygulamalar gerçekleştirildi. Beypazarı Kara Göl’de gerçekleştirilen tatbikatla, suda boğulma tehlikesi geçirenlere cankurtaran simidi, halat atarak veya suya girerek mağdura ulaşıp kurtarma yöntemleri uygulandı. Trafik kazalarında ilk müdahaleyi başarıyla gerçekleştiren ve çok sayıda kazazedenin yaralı olarak hastaneye yetiştirilmesinde önemli pay sahibi olan Ankara İtfaiyesi uzmanları da arama kurtarma ekiplerine bu konuda eğitim verdi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İstanbul’da kar yağışı hangi tarihe kadar devam edecek? Meteoroloji İstanbul için uyardı

İstanbul’da kar yağışı hangi tarihe kadar devam edecek? Meteoroloji İstanbul için uyardı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık