Ana Sayfa Ekonomi Taşeron kararı devrimdir!

Taşeron kararı devrimdir!

Hizmet İş Şube Başkanı Ferman Zararsız, taşeronların kadroya geçmesiyle devletin uğradığı zararın önüne geçileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2018 Salı 17:38
Taşeron kararı devrimdir!

Hizmet-İş Sendikası Başkanı Ferman Zararsız, taşeronların kadroya geçirilmesi için verdikleri mücadeleyi ve getirilerini Gazetemiz SonSöz’e değerlendirdi. Gazetemiz Sahibi Bilal Yeşilkaya’ya özel açıklamalarda bulunan Zararsız, “Bu konuda hep yanımızda olan Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum. Tarihi bir devrim yaşandı. Tşeronların kadroya geçmesiyle birlikte şirketin cebine giden pay devletin, işçinin cebine girecek” dedi. 

4 Aralık’ta taşeron işçilerin kadroya geçmesiyle birlikte başlayan yeni döneme ilişkin Hizmet-İş Sendikası Başkanı Ferman Zararsız’ın görüşlerini aldık.

ÇOK MÜCADELE VERDİK

Taşeron işçilerin haklarını uzun zamandan bu tarafa savunduklarını, HAK-İŞ Konfederasyonu olarak da konunun peşini bırakmadıklarını belirten Hizmet-İş Sendikası Başkanı Ferman Zararsız, “2014 yılının sonunda ciddi manada 6 bin kişiyle Ankara’da taşeron işçilerle toplantı yaptık. Toplantıda şu kanıya varıldı bunlar mazlum garip hiç sesi çıkmayan bir profil çıktı ortaya. Biz dedik ki bu insanların hakkını aramak zorundayız. Her ortamda biz taşeron işçileri gündeme getirdik. O zaman Başbakanımız şimdi Cumhurbaşkanımız o zaman sözümüzü dinledi ve araştırmacı oldu. Ben Yozgat’ta buraya gelen bakanlar hem milletvekillerine dosya hazırladım 21 sayfadan oluşmakta. 2014 yılında çalışan işçilerin her ay şirkete ortalama 500 -600 lira gibi bir para gidiyordu Yozgat’tan gidiyor bu para Türkiye genelini siz düşünün dedik ki bu para işçinin cebinde kalsın işçiye verin bu parayı. Ciddi manada cumhurbaşkanımız sesimize kulak verdiler” dedi.

TARİHİ BİR DEVRİM YAŞANDI

Taşeron işçilerin kadroya geçmesini tarihi bir devrim olarak nitelendiren Zararsız, böylece devletin de uğradığı ciddi bir zararın önüne geçileceğini savundu. Cumhurbaşkanının çalışana verdiği değeri aldığı kararla bir kez daha gösterdiğini belirten Zararsız, “Tarihi bir devrim yaşandı. Şu anda şirketten çıktı herkes kadrolu işçi oldu. Kadrolu işçi olurken de daha iyi çalışmamız gerekiyor. Basında veya diğer yerlerde bir pompalıyor. İşverenler bunlar çalışmaz diyor öyle bir şey yok bu memleket bizim biz daha iyi çalışacağız.

PARA DEVLETİN KASASINDA KALACAK

İşçinin hakkını bundan sonra da aramaya devam edeceklerini belirten Zararsız, şu açıklamaları yaptı: “3 ay sonra biz belediye başkanı veya diğer kuramlarla tekrar toplu sözleşmeye oturacağız. Toplu sözleşme de tekrardan zam isteyeceğiz. Diyeceğiz ki taşerona verdiğiniz parayı işçiye verin diyeceğiz. Bu bizim doğal hakkımız. Devlet burada kar ediyor. Yüzde 18 KDV vardı şuanda yüzde 18 devletin cebine kalacak. Yüzde 25 oran ortada yoktu birilerinin cebine gidiyordu şimdi devletin kasasında kalacak. Bizde bunu devletten işçiye isteyeceğiz.

İŞÇİ PAZARLIK HALİNE GELMEYECEK

Biz bu sistemi 2013 yılından beri sahada herkese anlattık ama yeni görüldü. Şirkette çalışan arkadaşlar mağdur olmayacak. Şirkette topu sözleşmesi devam edenler var onar yüzde 5 karını alacaklar. Bundan sonra işçi artık pazarlık haline gelmeyecek ve devlet işçisi olacak sitem bundan sonra böyle devam edecek. Bu bir devrimdir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun çalışanın yanında oldu.

HER KURUM KOMİSYON KURACAK

Başvurular ayın 11 ine kadar devam edecek. 11 inden sonra tekrar valilik özel idare her kurum kendi içinde bir komisyon oluşturacak. Komisyon başkanlığını vali yardımcısı yapacak ve komisyonda inceleme yapılacak. Kpss den devlet her kuruma alınacak. Mağduriyet giderildi ortada. 4 Aralık’tan önce işe giren kişide kadro alacak. Kısmet o zamanmış 10 yıl 20 yıl çalışanda var. Taşeronda çalışıp 3,5 milyar alanda var onların maaşı düşmeyecek. Her çalışan toplu sözleşmeye tabi olacak. İşçi arkadaşlarımızın hakkı hiçbir zaman kaybolmayacak. En çok soru şu dava açtıysan davayı geri çekmek zorundasınız. Çalıştığı kuruma dava açarsan davadan vaz geçeceksin. Maaşı var ise sosyal yardım ve izin var ise toplu sözleşmenden doğacak farktan vazgeçmiyor. 4 Aralık’tan sonra işe girenler bu kapsama giremeyecek. Kurum kendi içerisinde hizmet alımı ile o adamı çalıştırabilecek ama kadroda yer alamayacak. 90 gün sonra kadroya geçilecek. Bir ay içinde komisyon kurulacak ve daha sonra Bakanlığa bildirilecek ve güvenlik soruşturmasında sıkıntısı olmayan kadroya geçecek. Emekli olanlar bu haktan yararlanamayacak.

RÜYAMIZ GERÇEK OLDU

Biz hep sahada idik ve hep söyledik. Rüyamız gerçek oldu. Yozgat’ın parası dışarı gitmesin . Benim 4 bin 600 üyem var bana bağlı olan bizim 5 bin 500 tane taşeron işçi var. Mart ayından sonra toplu sözleşme zile 2 bin 2 bin 500 den aşağı maaş olmaz. 52 gün ikramiye var ayrıca. Bu 52 olmaz 30 -40 olur. İkramiyeler alınacak. Kangren bitti. Burada bir devrim yaşandı. İşçinin bayramı oldu. Recep Tayyip Erdoğan bu kangreni kesti attı. Cumhurbaşkanımızın sayesinde bu kadro çıktı. Taşeron işçiler adına teşekkür ediyorum. İşçilerimiz ve aileleri Cumhurbaşkanımıza minnettar.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık