Ana Sayfa Yozgat Taş Üstünde Taş Bırakmadı!

Taş Üstünde Taş Bırakmadı!

Yozgat'ta akşam saatlerinde başlayan ve 20 dakika süren dolu yağışı, yaklaşık 80 bin dekar ekili alana zarar verdi.

Giriş Tarihi: 11 Haziran 2014 Çarşamba 12:54
Taş Üstünde Taş Bırakmadı!
Yozgat'ta akşam saatlerinde başlayan ve 20 dakika süren dolu yağışı, yaklaşık 80 bin dekar ekili alana zarar verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, "yarın itibarıyla ekiplerimiz dolu düşen arazide zarar tespit çalışması yapmaya başlayacak. Zarar tespit raporu tutulup bakanlığımıza bildireceğiz" diye konuştu.

Merkeze bağlı Lök ve Büyükincirli köylerinde düşen dolu hububat başta olmak üzere nohut, mercimek, ayçiçeği ve pancar tarlalarına zarar verdi. Akşam saatlerinde başlayan ve yaklaşık 20 dakika süren dolu yağışı ekili alanlara yüzde 100'e varan oranlarda zarar verdi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir ve Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Büyükincirli, Lök ve Divanlı Köylerine dolu düştüğünü belirten Ziraat Odası Başkanı Açıkgöz, "Büyükincirli köyü ve çevre köylerinde çok büyük zarar var. Yaklaşık 80 dekar alan doludan zarar gördü. Çiftçimiz şu anda ne yapacağını şaşırmış durumda. Yozgat genelinde çiftçiler çoğunlukla ortakçılık ve icara ekim yapıyor. Çiftçi icara ve ortakçılık yaptığı tarlaların sigortasını yaptıramıyor ve bu gibi durumlarda mağdur oluyor. Bu sebeple bu sorunun da çözümlenmesi gerekir. Devletimizden yardım bekliyoruz" dedi.

Dolunun ekili alanlara büyük oranda zarar verdiğini Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir de, "Yarın itibarıyla ekiplerimiz dolu düşen arazide zarar tespit çalışması yapmaya başlayacak. Zarar tespit raporu tutulup bakanlığımıza bildireceğiz" diye konuştu.

Lök köyü çiftçilerinden Bekir Kayhan, bin 500 dekar ekini bulunduğunu ve büyük bir kısmının doludan zarar gördüğünü ve biçilemez hale geldiğini söyledi.

Dolunun Büyükincirli ve Lök köyü arasında etkili olduğunu ve ekinlere büyük zarar verdiğini öne süren Namık Gedik Doğdu da şöyle dedi: "Devletimizden en azından tohumluk desteği bekliyoruz."
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık