Ana Sayfa Eğitim Tarımsal yükseköğretim 171 yıldır bilimin emrinde

Tarımsal yükseköğretim 171 yıldır bilimin emrinde

Tarımsal Yükseköğretimin 171’inci yıldönümü Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde bir dizi etkinlikle kutlandı.

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2017 Perşembe 13:43
Tarımsal yükseköğretim 171 yıldır bilimin emrinde

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programın ağırlıklı bölümünü Merkez Müdürü Mehmet Şahin tarafından verilen “Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Konularında Yapılan Çalışmalar” konulu konferans oluşturdu.

Konferansın ardından, Merkez Müdürü Mehmet Şahin ve Vali Yardımcısı Duran Eryılmaz’ın yanısıra Bozok Üniversitesi adına TÜBİTAK projelerinin hazırlanmasında katkı sağlayan Ziraat Fakültesi öğretim elemanları Araş. Gör. Cüneyt Civelek, Araş. Gör. Sevim Atmaca, Araş. Gör. Selda Daler ve Araş. Gör. Tuğba Kılıç’a sertifikaları takdim edildi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa  Vali Yardımcısı Duran Eryılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçarslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karabacey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Fakülte Dekanları, İl Genel Meclis Başkanı Halil Şahbaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İsmail Karabulut, Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Bozok Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından repertuarında Yozgat türkülerinin bulunduğu mini konserle devam etti.

DONANIMLA ZİRAAT MÜHENDİSİ İHTİYACI HAD SAFHADA

 Programın açılış konuşmasını Ziraat Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Osman Keleş yaptı. Keleş konuşmasında  “Ülkemiz tarımını geliştirecek, çağdaş ülkeler düzeyine çıkaracak, bilgi ve teknolojiyi tarla ile buluşturarak donanımlı Ziraat Mühendisi yetiştirme amacımıza daha çok azim, uğraşı ve daha iyi eğitim alarak ulaşabiliriz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir Yozgat tarımı ve hayvancılığında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek tarım şehri olan kentimizde çiftçilerimize çok büyük destekler verildiğinin altını çizdi.

 Özdemir, “Bir ilde Ziraat Fakültesi yoksa o ilde tarımsal üretimden bahsedilmesi mümkün değildir. Bizim en büyük amacımız Ziraat Fakültesi öncülüğünde Yozgat’ın tarım ve hayvancılığını istenilen seviyeye getirmektir” diye konuştu. Ziraat Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ konuşmasında şunları söyledi:

 “Her geçen gün artan dünya nüfusunun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için gerekli olan tarımsal üretimimizin artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, tarımsal verimin ve kalitesinin artırılması yanında üretimin de çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Bu da ancak, iyi bir tarımsal öğretim sayesinde, bilinçli bir tarımsal üretim yapmakla, bilimin ve ileri teknolojinin gerektirdiği tarımsal üretim teknolojilerini uygulamakla mümkün olmaktadır” Prof. Dr. Karadağ ayrıca , Ziraat Fakültesi’nin il düzeyinde ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 ZİRAATÇİLİK İNSANLIK TARİHİ KADAR

ESKİ Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ise tarımın insan hayatında köklü ve eski bir yeri olduğuna dikkat çekti. Ziraatçılık mesleğinin insanlığın tarihi kadar eski olduğunu kaydeden Karacabey konuşmasının şu şekilde sürdürdü:

 “Üniversite olarak biz her fakültemizin öncelikle bulunduğu şehre, sonra da yetiştirdiği insan ve yaptığı bilimsel araştırmalarla ülkeye, millete,  katkı sunmasını hedefliyoruz. Sadece kendi ülkemize, şehrimize değil, aynı zamanda yapılan bilimsel çalışmalarla dünyaya gelecekte yaşayacak insanların hayatına katkı sunmak durumundayız.  Yozgat coğrafi alan itibari ile Türkiye’nin ortasında bir ilimiz ve Türkiye’de, tarım alanı olarak 15. Sırada, ancak bunun sonucunu tam olarak alamıyoruz. Bu noktada Ziraat Fakültemiz aracılığı ile şehrimiz insanına bir yol haritası çizebilirsek, yönlendirebilirsek ve bu noktada üretimi artırmaları açısından destek olabilirsek kendimizi bahtiyar hissedeceğiz.  Mektepli tarımın tarımsal öğretimin 171. yılını kutluyoruz. Her yıl bir sonrakinden daha iyi olmak zorunda. Gelecek yıl bugünü kutlarken, eğer elimizdeki veriler ve bizim yaptığımız çalışmalar bugünden daha iyi ise başarılı olacağız demektir. Bugünün yarına ışık tutacak başarılarla dolu olmasını diliyorum.”

YÜKSEK VERİM BİLİNÇLİ TARIMLA MÜMKÜN OLUR

Kürsüye davet edilen son konuşmacı olan Vali Yardımcısı Duran Eryılmaz, “Modern ve teknolojik tarımda istenilen seviyeye ulaşmak için çiftçimizin mutlaka tarımsal öğretimle tanışması gerekiyor. Tarım şehri olan ilimizde çiftçimizin yüksek verim ve bol mahsul elde etmesi bilinçli tarımla mümkün olur. Bu konuda Ziraat Fakültesi’nin Yozgat’ta olması büyük bir kazanç” diye görüş belirtti. Açılış konuşmalarının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürü Mehmet Şahin “Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Konularında Yapılan Çalışmalar” konulu konferans verdi.

MARİFET İLTİFATA TABİ

Programda ayrıca Bozok Üniversitesi adına TÜBİTAK projelerinin hazırlanmasında katkı sağlayan Ziraat Fakültesi öğretim elemanları Araş. Gör. Cüneyt Civelek, Araş. Gör. Sevim Atmaca, Araş. Gör. Selda Daler ve Araş. Gör. Tuğba Kılıç’a sertifikaları takdim edildi. Programın sonunda Vali Yardımcısı Duran Eryılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürü Mehmet Şahin’e katkılarından dolayı plaket verildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık