Ana Sayfa Yozgat Tarihi Yozgat Lisesi Tarihi Görünüme Kavuşacak

Tarihi Yozgat Lisesi Tarihi Görünüme Kavuşacak

Yozgat Valiliği tarafından tarihi Yozgat Lisesi’nde başlatılan çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor.

Giriş Tarihi: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 17:45
Tarihi Yozgat Lisesi Tarihi Görünüme Kavuşacak
Çevre düzenlemesi ile aslına dönüştürülen tarihi lisenin yeni eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi planlanan tarihi lisedeki çalışmaları Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı yakından takip ediyor.

Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş’la birlikte dün Yozgat Lisesi’de devam eden ve son aşamaya gele çalışmaları inceleyen Vali Yazıcı, yıllarca bakım, onarım ve tadilat çalışmaları adıyla özelliğini kaybeden tarihi lisede, yeni düzenleme ile tarihi dokunun canlanacağını kaydetti.

Tarihi Yozgat lisesinin özel bir konumuna getirileceğinin altını çizen Vali Yazıcı, buradan mezun olan öğrencilerin de ayrıcalıklı olacağını söyledi.  Vali Yazıcı, Yozgat Lisesi çevre düzenlemesiyle birlikte aynı bölgedeki kamu binalarında çevre düzenlemeleri yapılacağını belirterek, çalışmalar tamamlandığında kamu binalarından kaynaklı daralmanın ortadan kalkıp, şehrin nefes alacağını ifade etti.

Yozgat Lisesi Binasının Kaybolan Yüzünü Yeniden Ortaya Çıkacak

Vali Yazıcı, 119 yaşındaki tarihi Yozgat Lisesi binasının çevresinin dolgu yapılıp, ön kısmına ise yüksek taş duvar örülmek suretiyle görünmez hale getirildiğini belirterek, “Tarihi binanın çevresine bilinçsiz, plansız yapılan yapılar tarihi binanın görünümünü engelliyordu. Hazırlanan proje kapsamında Yozgat Lisesi binasının kaybolan yüzünü yeniden ortaya çıkartırken, yapılacak düzenleme çalışmaları ile Lise Caddesi'ndeki daralma da önlenecek. Böylece Yozgat kent merkezinde insanların rahatça gezebileceği bir ortam sağlanacaktır” dedi. Çalışmaların tarihi Yozgat Lisesi ile sınırlı kalmayacağına dikkat çeken Vali Yazıcı, lisenin ortaya çıkarılması için Celal Atik Ortaokulunun da geriye çekileceğini bildirdi.

Öğrenciler Tarihi Dokuyu Hissederek Okuyacaklar

Yozgat Lisesi’nin bulunduğu caddeye farklı bir ambiyans katacağına değinen Vali Yazıcı, tarihi liseyi öne çıkaracak ve gösterecek ışıklandırma sisteminin de uygulanacağını söyledi. Vali Yazıcı, “Başlatmış olduğumuz çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Yozgat Lisesi ortaya çıkacak ve tarihine yakışır bir hale gelecek. Burada okuyan öğrencilerimiz de tarihi dokuyu hissederek okuyacaklar. Öğrenci sayısını azaltacağız ve öğrenciler Yozgat Lisesi’ne girebilmek ve burada okuyabilmek için yarışır hale gelecekler” diye konuştu.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat İl Emniyet Müdürü Esertürk uyardı! Dikkatli olun

Yozgat İl Emniyet Müdürü Esertürk uyardı! Dikkatli olun

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık