Ana Sayfa Yozgat Tarihi Konağa Restorasyon Kararı

Tarihi Konağa Restorasyon Kararı

Uzun yıllar Sakarya ilköğretim okulu olarak hizmet veren binanın restorasyon projesi imzalandı.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2014 Pazartesi 23:55
Tarihi Konağa Restorasyon Kararı

Yozgat Valisi ve ORAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulkadir Yazıcı’nın makamında yapılan toplantı sonrasında, Miralay Şerif Bey Konağı’nın Restorasyon Yapım İşi ihalesini kazanan yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. Daha önce restore edileceği açıklansa da aradan geçen zamana rağmen hiçbir gelişmenin yaşanmadığı konak restorenin ardından ORAN Yatırım Destek Ofisi olarak kullanılacak.

İmza töreni öncesinde Vali Abdulkadir Yazıcı, ORAN Genel Sekreter Vekili Fatih Gavgacı ve yüklenici firma sahibinin katıldığı toplantıda tarihi binanın restorasyon süreci değerlendirildi.

TURİZME KAZANDIRILACAK

İmza töreni sonrasında Vali Yazıcı yaptığı açıklamada, “Yozgat’ta daha önce Sakarya Anaokulu adıyla hizmet veren tarihi yapı restore edilerek ayağa kaldırılacak. 1890’lı yıllarda dönemin alay komutanı Miralay Şerif Bey tarafından yaptırılmış olduğu söylentileri günümüze kadar süregelen rivayetler arasındadır. Zamanın alay kumandanı olan Miralay Şerif Bey’in binayı kendi evi olarak yaptırdığı rivayet edilmektedir. Binanın tarihi serüvenindeki diğer bir önemli husus ise Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım ile birlikte Yozgat’ı ziyaretlerinde bu tarihi binada kalmış olmalarıdır” dedi.

ORAN DESTEK OFİSİ OLACAK

Yozgat’ta bulunan tarihi eser ve konakların aslına uygun bir şekilde restore edilerek ilimize kazandırılması çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade eden Vali Yazıcı, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yozgat Yatırım Destek Ofisi olarak kullanılması planlanan Miralay Şerif Bey Konağı’nın restorasyon çalışmaları tamamlandığında güzel bir esere daha kavuşmuş olacağız diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık