Ana Sayfa Yozgat SürücülerAman Dikkat! 100-150 Kilometrede..

SürücülerAman Dikkat! 100-150 Kilometrede..

Emniyet Müdürü Saim Akpınar, sürücülere uyarılarda bulunarak, uzun yoluculuklarda sürücülerin her 100-150 kilometrede bir mola vererek dinlenmeleri gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2014 Pazar 23:20
SürücülerAman Dikkat! 100-150 Kilometrede..


Okulların tatil olmasıyla birlikte tatil yolculuklarının başladığını belirten Yozgat İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, "Yollarda trafik yoğunlukları artmaktadır ve zaman zaman bu yoğunluklar kazalara sebep olmaktadır. O nedenle sürücülerimizin hareket halinde çok dikkatli olmalarını, uzun yolculuklar esnasında sık sık mola vermelerini istiyoruz. Havaların da ısınmaya başlaması, insan bünyesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu yüzden sıcakla baş etmek için özellikle sürücülerimizin yazlık kıyafetlerle, yazlık ayakkabılarla yola çıkmaları gerekiyor. Sıcakla birlikte tansiyon düşüp yükselebilir, bu nedenle yola çıkarken ağır yemekler kesinlikle yenilmemelidir" dedi.

UYKUSUZ VE YORGUN YOLA ÇIKILMAZ

Sürücülerin yola kesinlikle uykusuz ve yorgun çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Akpınar, şöyle devam etti:

 "En çok dikkat etmeleri gereken konulardan bir tanesi de, uzun süre araç kullanmalarıdır. En fazla 100-150 kilometrede bir sıcağın durumuna göre mola verilmelidir. Verilen kısa süreli bir mola hem sürücü açısından hem de araçlarının güvenliği açısından çok önemlidir. Özellikle öğle saatlerinde mümkünse yolculuk yapılmamalıdır. Sürekli oturmayla oluşan insan vücudundaki statik elektriğin boşaltılması gerekir.

DİNLENME İSTASYONLARI VAR

Yozgat, Türkiye'nin ortasında doğuyu- batıya bağlayan yol üzerinde bulunuyor. Doğu illerinden veya İstanbul, İzmir gibi batı illerinden yola çıkan bir sürücü Yozgat'a geldiğinde yorulmuş oluyor. Bu sebeple Emniyet Müdürlüğü olarak Yerköy, Akdağmadeni ve Boğazlıyan Böle Trafik İstasyonlarında dinlenme merkezleri oluşturduk. Yorulan sürücülerimiz istedikleri takdirde bu istasyonlarımızda dinlenebilirler."

Sürücülerimiz yolculuk esnasında daha rahat ve güvenli yolculuk yapmaları için araçlarının bakımını yaptırmaları gerekir. Yine sürücülerimizden yolculuk esnasında trafik kurallarına uyumlarını, emniyet kemerini takmalarını istiyoruz.

YOL BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARINDA DİKKAT

Sürücülerimiz uzun süre tek yönde gittikten sonra, yol bakım ve onarım çalışmalarından sonra çift yön veriliyor. Sürücülerimiz çift yönlü yola girdiği halde dikkat kaybı yaşayıp kendisini halen tek yönlü yolda ilerlediğini zannedebiliyor ve bu da zaman zaman kazalara sebep oluyor. Bu yüzden sürücülerimiz özellikle yol bakım ve onarım çalışmalarının yapıldığı ve yolun çift yönlü verildiği bölümlerde daha fazla dikkatli olmalarını istiyoruz. Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın ulaşacakları yere sağ salim ulaşmalarını sağlamak için yol boylarında denetimlerimiz yapılmaktadır.

TATİLCİLERE UYARI

Tatile giden vatandaşlarımız, öncelikle evlerini kapı ve pencerelerinin tam kilitli olduğundan emin olsunlar. Tatile gittiklerini ve evde olmadıklarını komşularına bildirsinler. Posta kutusunda biriken posta ve gazetelerini aldırsınlar. Altın, para ve diğer ziynet eşyalarını yanında götürsünler. Vatandaşlarımızda mahallelerinde, sokaklarında ve apartmanlarında şüpheli birini gördüklerinde mutlaka 155 polis imdat telefonuna bildirsinler. Ekiplerimiz anında gerekeni yapacaktır."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık