Ana Sayfa Kültür Sanat Sorgunlu teyzeler erkeklere taş çıkartıyor!

Sorgunlu teyzeler erkeklere taş çıkartıyor!

Sorgun Halk Eğitim Merkezi ile İş-Kur İl Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen Sedef Kakma Sanatı inceliklerinin öğretildiği kursu 25 bayan kursiyer takip ediyor.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2017 Pazartesi 22:55
Sorgunlu teyzeler erkeklere taş çıkartıyor!

 22 yıllık mobilya ustası, usta öğretici Mehmet Arslan tarafından verilen kursta, kursiyerler, çeyiz ve hediye sandığı gibi ahşap işlemeciliğinin yanısıra, plaket kutuları ve  mutfak dolabı yapımında da ustalaşıyor; birer sanat sahibi oluyor.

Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İş-Kur İl Müdürlüğünün ortaklaşa açtıkları kursa katılan bayan kursiyerler, hünerli elleriyle birbirinden güzel ahşap işlemeler yapıyor.  Kursa katılan bayanlar doğrama makinelerinde ahşaba şekil verip, daha sonra ahşap parçalarına çekiç ve tel yardımıyla çeşitli figürler çiziyor. Ahşaplara küçük deniz kabuğu parçaları yerleştirerek çeyiz sandığı, el aynası, hediye sandığı, plaket kutuları gibi farklı ürünler ortaya çıkartıyorlar.  Hünerli elleriyle erkeklere adeta taş çıkartan bayan kursiyerler sadece ahşap işlemeleri yapmayıp bunu yanı sıra hediyelik plaket kutuları da yaparak hem meslek öğreniyorlar hem de İş-Kur desteği

ile aile bütçesine katkıda bulunuyor.  Bir aydır devam eden kursta şuana kadar 350 plaket kutusu, 50 adet ise çeşitli hediyelik sandık yaptıklarını söyleyen Sorgun Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi Mehmet Arslan, “22 yıldır mobilya ustası olarak Sorgun’da çalışıyorum. Halk Eğitimin desteği ile İşKur’un açmış olduğu kursa toplam 25 bayan kursiyerimiz katılıyor. Hepsi de ev hanımı. Kursta ahşap ve hediyelik eşya yapıyoruz. Halk Eğitim Merkezinin ihtiyaçları olan dolapların yanı sıra unutulmuşa yüz tutmuş sedef oymacılığını Sorgun’da yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda çiniler için ve bakırlar için plaket kutuları yapıyor, onları ambalajlıyoruz”

dedi. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İş-Kur’un açtığı kursta tabanca ile zımba atmayı, plaket kutusu yapmayı, Sedef Kakma sanatını öğrendiklerini belirten  Kursiyerlerden Nagihan Kaya,  “Kursta öğrendiklerimiz ile sanayide çalışacak duruma geldik. Mutfak dolabı dahil yapabiliriz. İş-Kur desteği ile hem meslek öğreniyor hem de ailemize katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.  Zeliha Soylu ise, kursa ilk geldiklerinde hiçbir şey bilmediklerini, şuanda her türlü hediyelik kutuları yapmayı öğrendiklerini söyledi. Kursiyerler kurs sonunda alacakları sertifika ile kendi işyerlerini kurmayı planlıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık