Ana Sayfa Ekonomi Sorgun’da TARSİM bilgilendirme toplantısı yapıldı

Sorgun’da TARSİM bilgilendirme toplantısı yapıldı

Tabii afetlerden zarar gören çiftçilerin mağduriyetlerini gidermek üzere kurulan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Sorgun’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2016 Pazartesi 13:45
Sorgun’da TARSİM bilgilendirme toplantısı yapıldı

Tarsim Ankara Bölge Müdürlüğü Uzmanı Osman Tan’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, bitkisel ürünler ve seralar, tarımsal yapılar, tarım alet ve makineleri ile çiftlik hayvanlarını güvence altına alma gibi konular ele alındı.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları Havuzu Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Sorgun’da yapıldı. Sorgun İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda yapılan toplantıya Tarsim Ankara Bölge Müdürlüğü Uzmanı Osman Tan,  İl Tarım Müdür Yardımcısı Özgür Memiş, Sorgun İlçe Tarım Müdürü Cumhur Eser, Şube Müdürleri, görevli memurlar ve çiftçiler katıldı. Pilot ilçe olarak Sorgun’da gerçekleşen toplantıda konuşan Tarsim Ankara Bölge Müdür Uzmanı Osman Tan, 81 ilin, 81 ilçesi pilot bölge olarak seçildiğini bu ilçelerden bir tanesinin de Sorgun olduğunu belirterek “10 Kasım 2016 itibariyle 2016/2017 sezonu poliçe kesilmesi işlemlerinin başlaması ve pilot ilçelerde yapılacak.

olan “İlçe bazlı Kuraklık Verim Sigortası” eğitim toplantısını Sorgun’da gerçekleştiriyoruz. Tarım Sigortaları Kanunu ile amaçlanan Tarım Sigortalarının tanıtılması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması ile üreticilerin doğal afetlerden ve diğer oluşabilecek risklerden korunması amacına yönelik, gerekli uygulamaları hatasız ve hızlı bir şekilde yürütmesini sağlamak için bilgilendirmektir” dedi.

 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BÜYÜK HANDİKAP

İklim değişikliği ile ortaya çıkacak olaylar sonucu yaşanabilecek olumsuzluklardan korunabilmek için bazı tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Tan, şöyle devam etti: “Yıllar itibariyle kuraklık, don, dolu, şiddetli yağış, sel-su baskını ve fırtına gibi vuku bulan doğal afetler ülkemizde bölgemizde ve İlimizde bitkisel ve hayvansal üretimde önemli zararlara yol açmaktadır. Ülkemizde de tabii afetlerden zarar gören çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için; Cumhuriyet tarihimizde devrim olarak nitelendirebileceğimiz 21 Haziran 2005 tarihinde 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu çıkartılmış 01 Haziran 2006 tarihinde de ilk poliçe kesilmiştir. Tarım Sigortası olarak tanımlanan, bu risk transfer sistemleri içinde; bitkiler, bitkisel ürünler ve seralar, tarımsal yapılar, tarım alet ve makineleri ile çiftlik hayvanlarının, sürdürülebilir güvence altına alınması hedeflenmektedir.”

 

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Devletin sıcak yüzü esnafın yüzünü güldürdü

Devletin sıcak yüzü esnafın yüzünü güldürdü

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık