Ana Sayfa Yozgat Sorgun'un Gurur Kaynağı

Sorgun'un Gurur Kaynağı

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Sorgun’un büyümesi ve gelişiminin kömür işletmelerinin açılmasıyla başladığını belirtti.

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2014 Perşembe 10:42
Sorgun'un Gurur Kaynağı
Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Sorgun’un büyümesi ve gelişiminin kömür işletmelerinin açılmasıyla başladığını belirtti.

Başkan Şimşek, yaptığı açıklamada, 1966 yılında Karşıyaka Mahallesi Bağlar mevkinde Refik Çetin ve Hamdi Ünal isimli vatandaşların ilk linyit kömürünü bulmasıyla başlayan serüvenin, günümüze kadar geldiğini söyledi.

İlk kazmanın vurulduğu ve çalışana ilk maaşının ödendiği günden bu yana, Sorgun ekonomisinin hızlı bir ilerleme kaydettiğini belirten Başkan Şimşek “47 yıl önce açık işletme olarak Sorgun’da ilk üretimine başlayan linyit kömür İşletmeleri, 1966 yılından bu yana açık işletme olarak gerek ilçemiz ile çevresine, gerek şeker fabrikalarına ve ülkemizin her tarafına kömür pazarlamaktadır. Zaman zaman 500 işçi ile üretim yapan Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri, sadece Yozgat, Sorgun ile buraların köylerinden değil, Zonguldak dahil Karadeniz’in diğer il ve ilçelerinden ilçenin göç almasını sağlamıştır. Bu dönemlerde yüzlerce aile Sorgun’a göç etmiş ve ilçenin büyüyüp gelişmesine katkıda bulunmuştur” diye konuştu.

Açıldığı günden bu yana her yıl en az 100 bin ton, en fazla 250 bin ton civarında üretim yapan Sorgun Yeni Çeltek Kömür İşletmelerinin, bu üretimle ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağladığının altını çizen Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek şöyle konuştu :

“Şu anda Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri’nde 90, Havza Madencilik’te 135 kişi, toplamda da 225 kişi çalışmaktadır. Sorgun Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri’nde alınan bilgilere göre en az 20-25 yıl daha üretim yapılacak ve bu dönemde Sorgun ekonomisine bir o kadar daha katkı sağlayacaktır. Yozgat’ta üretim yapan 10 tuğla fabrikasından 7’si de kömür işletmelerinin Sorgun’da bulunmasından dolayı ilçemiz yakınlarında kurulmuştur. Böyle olunca Linyit Kömür İşletmelerinin Sorgun’a ne kadar çok katkı sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz .”

Nakliyecilik sektörünün Türkiye genelinde ilk üçe girmesinde Linyit Kömür İşletmelerinin çok büyük bir rol oynadığına değinen Şimşek “Kömür işletmelerinin üretime başlamasını takiben ilçemizde bir dönem kamyoncu esnafı sayısı 450 rakamına ulaştı. Bunun yanında bu kamyonların sayısının artması, sanayi esnafının gelişmesine de ön ayak olmuştur. Bu gün Sorgun Sanayisi çevrenin en önemli sanayisi konumunda ise bunu çoğunlukla kömür işletmelerine borçludur. İlçemizdeki nakliye sektörü o dönemdeki nakliye sektörü ile Türkiye’de ilk üçe girmiştir” şeklinde konuştu. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık