Ana Sayfa Sağlık Soğuk havalar kalp krizini tetikliyor!

Soğuk havalar kalp krizini tetikliyor!

Soğuk havaların kalp krizini tetiklediğini belirten Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahit Demir, kalp hastalarının soğuk havalarda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2016 Cuma 17:13
Soğuk havalar kalp krizini tetikliyor!

 Ülke genelinde etkisini iyiden iyiye gösteren soğuk havanın kalp krizini tetiklediğini kaydeden Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahit Demir, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Demir konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “Soğuk hava ne yazık ki kalp krizini tetikler ve kalp hastalıkları artar. Tansiyon yüksekliği, ritim bozuklukları ile beraber diğer mevsimlere göre kalp krizini daha sık görüyoruz. Özellikle damarlar büzüşür vücut ısısını artırmak için kalp daha hızlı çalışmaya başlar. Tansiyon yükselir ve vücutta kan dolaşımında artma sağlanır. Nabız ve tansiyon arttığı için kalbin oksijen ihtiyacı da artar. Soğuğa bağlı olarak damarların büzüşmesi ile birlikte kandaki pıhtılaşma değerlerinde artma olacağı için bu durum kalp krizini artıracaktır. 

BOL BOL SU TÜKETİN!

Soğuk havada dışarı çıkmamamız gerekiyor. Fazla ağır olan giysiler yerine bizi soğuktan koruyacak giysiler giymemiz gerekiyor. Soğuk havada yolda yürüyeceksek rüzgarı sırtımıza almamız gerekiyor. Burun kısmını bere ile korumamız gerekiyor. Soğuk havada sıvı tüketimini artırmalıyız. Özellikle yaşlı hastalar tuvalete sık gittiği için daha az sıvı tüketiyor. Eğer bir kalp yetmezliği yoksa günde 2 litre su tüketmemiz gerekiyor. Eğer su ile ilgili sıkıntımız varsa C vitamini içeren meyveler tüketmeliyiz. Su oranı yüksek meyveler balık ve omega içeriği yüksek gıdalar alabiliriz. Bununla birlikte bazı bitkisel çayları da tüketebiliriz. Soğukta vücut direnci düşer. Kalp hastaları girip ve zatürreye normalden daha hassas oluyor ve bu hastalar daha çok etkileniyor. Bu hastaların yıllık grip aşısı ve beş yılda bir zatürree aşısı yaptırması gerekiyor.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık