Ana Sayfa Siyaset Siyasetin Duayen İsmi Çiçek Kırgın!

Siyasetin Duayen İsmi Çiçek Kırgın!

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de üç dönem kuralına yakalanan siyasiler arasında bulunuyor.

Giriş Tarihi: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 16:27
Siyasetin Duayen İsmi Çiçek Kırgın!
Türk demokrasisinin iniş çıkışlarla dolu yakın geçmişine damga vuran isimlerden TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hem Meclis Başkanı ve hem de AK Parti'nin "üç dönem" koşuluna takılması dolayısıyla parlamentoda şimdilik son dönemini yaşıyor. Çiçek, yakın çevresine 2011 seçimi sonrası yaşanan tutuklu milletvekilleri, yemin krizi ve sonuçlanamayan Anayasa değişikliği gibi pek çok konuda hayal kırıklığı yaşadığını anlattığı bu yasama yılıyla ilgili değerlendirme yapmaya bile zaman bulmadığı sitemini dile getirdiği belirtildi.

Siyasetin yakın dönemine damgasını vuran isimlerden TBMM Başkanı Cemil Çiçek hem Meclis Başkanı ve hem de AK Parti'nin "üç dönem" koşuluna takılması nedeniyle parlamentoda son dönemini yaşıyor.

SON DÖNEMİNİ YAŞIYOR

TBMM Başkanları tarafından her yıl yapılan, Meclis'in geleneksel yılsonu değerlendirmesine bu yıl fırsat bulunamadı. Bulunması da mümkün görünmüyor gibi. Meclis'in tatile girmeden uzun süre çalışması, seçimler, partilerde yaşanan seçim sonucuna bağlı gelişmeler, cumhurbaşkanlığı yemin töreni, hükümet kurma çalışmaları derken, Meclis kısa bir tatilden sonra yeni yasama yılına başlayacak. ANKA'nın edindiği kulislere göre; Cemil Çiçek'in bu konuda da çok dertlendiği ve yakın çevresine sitemde bulunduğu kaydedildi.

SİYASETİN AĞABEYİ

HEM DERTLİ HEM KIRGIN

Yakın çevresine şanssız bir başkanlık dönemi geçirdiğinden yakındığı, "bu da benim kaderim" dediği öğrenilen Cemil Çiçek, 2011 seçimlerinden sonra yaşanan milletvekili yemin krizi, tutuklu vekillerle ilgili yapılan çalışmaların sonuç vermemesi, özellikle kadın milletvekillerinin genel kurulda pantolon yasağının kaldırılmasına ilişkin İçtüzük değişikliği amacıyla kurulan "içtüzük uzlaşma komisyonu"ndan hayal kırıklığı duyuyor. Çiçek, aylarca başkanlık ettiği ve "Bu Anayasa değişikliğini yapmak bizim boynumuzun borcu dediği" Anayasa Uzlaşma Komisyonu gibi çok önemli konularda öncülük ettiğini ancak hiç birisinde bir adım bile ileri gidilemediğini belirtiyor ve "Her yolu denedim, çırpındım ama iktidardan ne de muhalefetten destek görmedim" siteminde bulunuyor.

BU DA BENİM KADERİM

Siyasetin "Ağabeyi" Cemil Çiçek'in, Meclis Başkanlığı döneminde attığı hiçbir adımın olumlu sonuçlanmamasına dertlendiği bu nedenle "Bu da benim kaderim" dediği kaydedildi. Zaman zaman muhalefetin hedefi olan, aldığı kararlar nedeniyle partisi içinde de eleştirilen Çiçek, ne iktidara ne de muhalefete yaranabildiğinden de yakınıyor.

Çiçek, son olarak dört eski bakan hakkında kurulan "Soruşturma Komisyonu" ile ilgili de hem muhalefetin hem de iktidar partisinin eleştirilerine maruz kaldı. Komisyonun kurulması gecikince muhalefet partilerinin hedefi haline geldi. Bakanlar hakkında Meclis'e gelen fezlekeleri iade etmediği için iktidar partisinin hedefi oldu. "Uzlaşma" yolu bulamayan Çiçek'in, şimdi hem "üç dönem koşulu" nedeniyle parlamenter olarak, hem de Meclis Başkanlığı'ndaki son milletvekili olarak son dönemi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık