Ana Sayfa Sağlık Sıtma Mı Ebola Mı Daha Ölümcül?

Sıtma Mı Ebola Mı Daha Ölümcül?

Sağlık Çalışma Grubu'nun yaptığı toplantıda, ebola, sıtma ve lejyoner hastalığıyla ilgili alınması gereken önlemler ele alındı.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2014 Perşembe 16:48
Sıtma Mı Ebola Mı Daha Ölümcül?
Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr. Ozan Uzkut, sıtmanın ebolaya göre daha ölümcül olduğunu belirterek, "Dünya üzerinde bulaşıcı hastalıklar bakımından en öldürücü olanı sıtmadır. Önemsenmeyecek bir olay değil ve mutlaka bunun önleminin alınması lazım" dedi.

Antalya Kent Konseyi'nden yapılın yazılı açıklamaya göre, Sağlık Çalışma Grubu'nun yaptığı toplantıda, ebola, sıtma ve lejyoner hastalığıyla ilgili alınması gereken önlemler ele alındı.

Toplantıda söz konusu hastalıklarla ilgili bilgilendirmede bulunan Dr. Ozan Uzkut, alınması gereken önlemlerle ilgili hazırlanacak öneri raporunun Antalya Valiliği ve ilgili kuruluşlara gönderileceğini bildirdi.

Dünyanın dört bir yanından kente hergün yüzlerce turistin giriş yaptığına değinen Uzkut, bu nedenle Antalya'nın risk bakımından İstanbul'un çok daha önünde olduğunu savundu.

"Ebola 4, sıtma 97 ülkede görülüyor"

Ebola virüsünün 4 ülkede görüldüğünü ve toplam vaka sayısının 4 bin, ölümlerin ise 2 bin 100 civarında olduğunu belirten Uzkut, şunları söyledi:

"Halbuki sıtma dünyada şu anda 97 ülkede görülüyor. Bunun 25'i Afrika ülkesi. Son beş yıl içinde ortalama 450 bin ila 750 bin kişi sıtmaya yakalanıyor ve ölüm oranı da 300 bin ila 400 bin kişi arasında değişiyor. Yani sıtmadan ölüm, eboladan çok daha yüksek. Sıtma denilince bizim eskiden geçirdiğimiz sıtma anlaşılıyor. Halbuki şu an Afrika'da görülen sıtma son derece ölümcül."

Ebolanın vücut salgısıyla sıtmanın ise virüsü taşıyan sivrisinekle bulaştığına dikkat çeken Uzkut, Afrika'dan uçakta gelebilecek tek bir sivrisineğin bile hastalığın yayılmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Uzkut, şunları söyledi:

"Şu anda dünya üzerinde bulaşıcı hastalıklar bakımından en öldürücü olanı sıtmadır. Önemsenmeyecek bir olay değil ve mutlaka bunun önleminin alınması lazım. Yani uçakların bir şekilde ilaçlanması, gelen kişiden kan numunelerinin alınması gerekmektedir. İstanbul için görülen tehlikenin aslında çok daha fazlası Antalya için geçerlidir. Bu konuda mutlaka önlem alınması gerektiğine inanıyorum."

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat'ta Koranavirüse karşı ilk aşılar yapıldı

Yozgat'ta Koranavirüse karşı ilk aşılar yapıldı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık