Ana Sayfa Ekonomi Şeker pancarı'nda ürün kalitesi ve verim arttı

Şeker pancarı'nda ürün kalitesi ve verim arttı

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan deneme ekimlerinde tohumun mikoriza mantarına bulanarak yapılan ekim sonucunda ürün kalitesi ile verimin arttığı tespit edildi.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2016 Salı 18:16
Şeker pancarı'nda ürün kalitesi ve verim arttı

Merkeze bağlı Özlüce köyünde Uğur Nemli isimli çiftçinin tarlasına, deneme amaçlı yapılan şeker pancarı ekiminde, kullanılan gübre miktarı yarıya indirilerek, tohuma mikoriza mantarı uygulanarak yapılan ekimde yüksek oranda şeker elde edilmesi, bölge çiftçisi için yeni bir umut kapısı oldu.

Yozgat’ta tarımsal üretimde maliyetleri düşürüp, daha verimli ve kaliteli ürünlerin alınmasına yönelik gerçekleştirilen mikoriza mantarlı deneme üretimlerinden olumlu sonuçlar alınıyor.

YÜZDE 150 KAR ARTIŞI

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile birlikte sökümü yapılan deneme amaçlı tarım alanına giderek, incelemelerde bulunup, sonuçlar hakkında bilgi aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, mikoriza mantarı ile geçen yıl yaptıkları deneme amaçlı çalışmalardan olumlu sonuç alınmasının ardından bu yıl yeni bir deneme ekiminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Özdemir, “Mikoriza mantarı ile geçen yıl ki çalışmalarda sağlanan başarıdan sonra bu yılda Yozgat Merkez Özlüce köyünden önder çiftçilerden Uğur Nemli’ye ait 9 Dekar ve 12 Dekarlık 2 tarlada 2016 üretim sezonunda Mikoriza Mantarının Ürün Kalitesi ve Verime Etkileri Demonstrasyonunda uyguladık. Daha az gübre kullanımı - yüzde 5 verim artışı - yüzde 1’lik şeker oranı artışı ile Dekardan 150 TL kâr artışı sağladık. Küresel ısınma ve iklim değişikliklerin gündemde olduğu bu dönemde daha az gübre daha çok ürün almak çiftçimiz için çok önemli” dedi. Gübrenin yarıya düşülmesi ve verimin arışı en önemlisi ise pancar içerisinde şeker oranını yükselmesi çiftçi açısında güzel sonuçlar olduğunu vurgulayan Özdemir, “Mikoriza mantarı tamamen doğaldır. Bitkinin kökünde olan mantar bitkinin daha iyi beslenmesini sağlıyor. Verimi ve kaliteyi artırıyor” diye konuştu.

KANSERE DE ÇARE

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise, Mikorizalı denemelerin farklı gübre dozları uygulanarak yapıldığını belirterek, “Görünen şu ki, mikorizalı yapılan denemelerin verimleri, mikorizasız olan denemelerin verimlerine göre daha fazla. Aynı zamanda, şeker pancarında hastalık, zararlı ve zirai dona karşıda mukavim özelliği sağlamış oluyor. Bu da verime artı yönde katkı sağlıyor. Mikorizayı özellikle tohuma yapıştırıp tarlaya nakletmeniz gerekiyor. Tohuma şekerli su ile yapıştırıp ekim yaptığınızda daha iyi verim alabiliyorsunuz. Kimyasal kullanılmadığı için doğal olması en büyük avantaj. Dolayısıyla toprağa daha az miktarda azotlu gübre atmış oluyorsunuz. Azotlu gübreyi az attığınız için de çevre kirliliğine karşı daha az mukavim oluyor. Artezyen kuyularınızın nitrata daha az zehirlenmesi sağlanıyor. Olumlu yöndeki bu etkilerle kansere karşıda bir koruma özelliği sağlanmış oluyor” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık