Ana Sayfa Güncel Satranç hocası kursu açılıyor

Satranç hocası kursu açılıyor

Dünyada en önemli spor dalları arasında yer alan ve son dönemde ‘günah’ iddiası ile tartışma konusu olan satranç, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay’ın gazeteci hemşehrimiz Orhan Kemal Erkılıç’a yaptığı açıklamalarla daha geniş biçimde konuşulur oldu.

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2017 Perşembe 09:50
Satranç hocası kursu açılıyor

Yeni Hayata Bir Hamle’ sloganı ile başlatılan projede cezaevlerine ‘satranç sınıfı’ kuran Türkiye Satranç Federasyonu, 726 bin lisanslı sporcu sayısına ulaştı. Önemli turnuvalara imza atmaya devam edeceklerini belirten Federasyon Başkanı Gülkız Tulay, “Hedefimiz 1 milyon sporcu” dedi. Sadece Ankara’da lisanslı sporcu sayısı geçtiğimiz 4 yılda, 14 bin 189’dan 42 bin 661’e çıkan satranç sporuna ilgi başkentte artmaya devam ediyor.

SATRANÇ ANTRENÖRÜ KURSU

11 Şubat’ta Ankara’da satranç sporuna ilgi duyanlar için ‘18’inci Dönem Antrenörlük Kursu’ düzenleneceğini duyuran Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Tulay, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bünyemizde başkentte görev yapan 460 hakem ve 3 bin 23 antrenör var. 48 kulübün yer aldığı Ankara’daki 443 okulda satranç branşı faal durumda. 2015 yılında yapılan Ankara Küçükler ve Yıldızlar Şampiyonası’na 555 sporcu katılırken, 2016 yılında aynı turnuva 853 sporcumuz katıldı. Federasyon olarak Ankara İl Temsilciliğimiz ile birlikte ulusal ve uluslararası faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ankaralı aileleri çocuklarını satranç sporunun ışığında birleştirmeye, satranç sporunun evrensel kazanımları ile tanıştırmaya davet ediyorum.”

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Gazeteci hemşehrimiz Orhan Kemal Erkılıç’ın Milliyet Ankara’da tam sayfa olarak yayımlanan röportajından bazı bölümler şöyle:

Görevinde 5. yılına giren ve 7 Kasım’da yapılan seçimden de tam destek alarak çalışmalarına devam eden Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, yapılan projelerle Türkiye’nin 81 ilinde satranca olan ilgiyi arttırdıklarını belirterek, “Yaptığımız en güzel projelerden biri de satranç sınıfları olacak. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol sonrası Sincan Cezaevi’nde bir satranç sınıfı açıyoruz. (Açılış yapıldı). Tutuklu çocukların bulunduğu bölümlerde İş Bankası sponsorluğunda böyle bir çalışma yaptık. Projelerde sürdürülebilir çalışmalara önem veriyoruz. 32 cezaevinde 40’dan fazla satranç sınıfı kurduk. İlgili kişi ve personeli de antrenör olarak çalıştırmaya başlayacağız. Böylelikle buralarda satranç süreklilik kazanacak” dedi.

Tutuklu çocukların ilerleyen dönemlerindeki hayatlarına ışık olmak istediklerini belirten Gülkız Tulay, satrancın güzel bir dünyası olduğunu ifade ederek, satrancı, “7’den 77’ye herkesin içinde bulunabileceği, herkese hitap eden bir spor branşı” olarak nitelendirdi.

ERDOĞAN DA BÜYÜK DESTEK VERİYOR

Türkiye Satranç Federasyonu’nun ülke genelinde 726 bin 217 lisanslı sporcusu bulunuyor. Bunda en büyük etkenlerden biri de federasyonun yaptığı doğru çalışmalar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık döneminden itibaren kendilerine çok destek olduğunu söyleyen Tulay, şöyle konuştu: “Kendisine gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Son olarak Urfa gezisinde de satranç takımı dağıtmasını değerli görüyorum. Ayrıca Avrupa Birliği Bakanımız Ömer Çelik’in de satranç gündemine dair önemli açıklamaları oldu. Bunlar bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Son 2 yıldır doğu illerimizde de satranca olan ilgi ciddi anlamda artıyor. Düzenlediğimiz turnuvalara katılımlarda da sürekli yükseliş var. Türkiye’nin 81 ilinden çocuklarımız, gençlerimiz turnuvalarımızda mücadele ediyor.”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Berhan Şimşek’e cevap

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Berhan Şimşek’e cevap

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık