Ana Sayfa Spor Rıza Kayaalp Hep Zirvede Kalmak İstiyor

Rıza Kayaalp Hep Zirvede Kalmak İstiyor

Dünya ve Avrupa Şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, en büyük hedefinin olimpiyatlarda altın madalya kazanmak ve güreş hayatı boyunca zirvede kalmak olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2014 Pazartesi 18:16
Rıza Kayaalp Hep Zirvede Kalmak İstiyor

Dünya ve Avrupa Şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, en büyük hedefinin olimpiyatlarda altın madalya kazanmak ve güreş hayatı boyunca zirvede kalmak olduğunu söyledi. Yıldızlar ve gençlerde Avrupa şampiyonluğu, büyüklerde hem Avrupa hem dünya şampiyonluğu kazanan millî güreşçi, 2012 Londra Olimpiyatları’nda üçüncü oldu. Bundan sonraki en büyük hedefini ise 2016’da Rio’da gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmak olarak belirledi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, başarılı sporcularla gençleri buluşturduğu 'Büyük Adımlar' projesi için il il gezen Dünya ve Avrupa Şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, yurt dışında ödül olmadığı için güreşe yönelimin az olduğuna dikkat çekti. Özellikle Almanya’da ödül uygulaması bulunmadığını kaydeden Kayaalp, “Ben öyle biliyorum. Oradaki liglere güreşmeye gidiyorum. Oradaki takımımızda Türk sporcular ya da Almanya liginde güreşen Türk sporcuları çoğunlukta. Tabi orada sadece Türkler değil, Almanların kendi sporcuları da ek iş olarak güreş yapıyorlar. Ya başka bir işte çalışıyorlar ya da ilk önce güreş yapıp daha sonra ek iş yapıyorlar. Orada belli bir ödül vermiyorlar. O yüzden de güreşe yönelim az diye düşünüyorum. Ülkemizde ise tam tersi. Güreş, tekvando ve diğer branşlardan önde. 27 ilde güreş eğitim merkezi var. Buralarda da 30 çocuğumuz eğitim görüyor. Ben de oradan mezun olarak buralara geldim. Güreş eğitim merkezlerinde çok sayıda genç kardeşimiz var. Bu kardeşlerimiz iyi yetiştirildiği sürece bize rakip çıkacak" diye konuştu.

-KURAL DEĞİŞİKLİĞİ TÜRK GÜREŞİ İÇİN İYİ OLDU

Güreşte yapılan kural değişiklikleri ile ilgide açıklamada bulunan Kayaalp, şunları söyledi:

"Daha önceki kurallarda seyir zevki düşüktü. Teknik çok öne çıkmıyordu. Basının, seyircinin ilgisi azalmıştı. 2014 yılında gelen yeni kurallarla beraber seyir zevki güzel maçlar olmaya başladı. Güreş için 3+3 toplam 6 dakika çok uzun bir zaman. Bunda da bol teknik çıkıyor. Tam seyircilerin göz zevkine hitap eden teknikler ortaya çıkıyor. Böylelikle izlenme oranı da çoğaldı. Basının ilgisi de arttı. Türk güreşi için de iyi oldu. Çünkü biz dayanıklı sporcularız, Türkler olarak güçlüyüz. 6 dakikada rakibimizi daha kolay alt edebiliyoruz. Daha önceki kurallar biraz da şans işiydi. 1 dakikada puan alınamıyordu. İş şansa gidiyordu, kuraya gidiyordu. Şimdi öyle değil. İyi olan, güçlü olan, yetenekli olan güreşi kazanıyor. Bizim için de iyi oldu. Çünkü ben rakiplerime göre güçlü biriyim. Dayanıklı birisiyim. Çok saldırgan birisiyim. İnşallah bundaki sonraki maçlarda da bunları daha rahat göreceğiz."

-GENÇLER HEDEF BELİRLEMELİ

Dünya ve Avrupa Şampiyonu milli güreşçi Kayaalp, gençlere de tavsiyelerde de bulundu. Kayaalp konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

 "Bizlerin hedefi küçüklüğümüzden bu yana her zaman şampiyonluktu, ülkemizi temsil etmekti. Şimdiki gençlerimizin de hedeflerinin olması ve o doğrultuda çalışmalarını istiyorum. Hedefsiz bir yere varılmıyor. Ben 10 yaşında bu hayalleri kuruyordum. Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmak istiyordum. Şu anda hayallerimi gerçekleştiriyorum ama hayallerimi bitirmedim. Bu işi bırakana kadar şampiyon olmak istiyorum. Gençlerimiz de bir şeye sahip olmak istiyorsalar, kesinlikle önlerine hedef koysunlar ve bu hedef doğrultusunda ilerlesinler. Tüm gençlerimizi hiçbir zaman keşke dememek için önlemimizi almaya ve çok çalışmaya davet ediyorum. Gerekiyorsa sosyal yaşantımızdan, oyunumuzdan, gezmemizden, her şeyden fedakârlık ederek koyduğumuz hedefe doğru ilerlemeliyiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık