Ana Sayfa Yozgat Özgecan cinayetinin ardından bayanlar kullandığı minibüsü tercih ediyor

Özgecan cinayetinin ardından bayanlar kullandığı minibüsü tercih ediyor

Babasının rahatsızlığı nedeni ile şehirler arası minibüs şoförlüğü yapmaya başlayan Şengül Demirtaş, Özge Can cinayetinden sonra bayan yolcuların kendisini tercih ederek gönül rahatlığı ile yolculuk yaptığını söyledi.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2016 Cuma 21:32
Özgecan cinayetinin ardından bayanlar kullandığı minibüsü tercih ediyor

Kadınlar Günü’nde kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Demirtaş, “Kadınlar da şoförlük yapabilir. Kendi ayaklarım üzerinde duruyorum. İstediğim yere gidip gelebiliyorum. Minibüs kullanmak güzel, çok seviyorum. 10 yıldır ehliyetim var. Daha önceden otomobil kullanıyordum. Bu işe de tereddütsüz başladım" diye konuştu.

Kadınlar Günü’nde evinin geçimini sağlamak için çalışan bayanlardan biri olan Şengül Demirtaş, bayanların da zor işlerin üstesinden gelebileceğini gösterdi.

BABASININ İŞİNİ YAPIYOR

Çekerek ilçesinde 40 yıldır minibüs şoförlüğü yapan 2 kız çocuk babası Hasan Demirtaş (67) yaklaşık 3 yıl önce kısmi felç geçirmesi nedeni ile işi bırakmak zorunda kaldı. Bir süre şoför kiralayarak işini devam ettiren Demirtaş, yolcunun az olması nedeni ile şoförün masrafının çıkmaması sonucu devreye kızı girdi. Yaklaşık 10 yıl önce ehliyet alan ve otomobil kullanmasından dolayı deneyimli olan Şengül Demirtaş, Çekerek ilçesinden Sorgun, Alaca ve Yozgat merkezle birlikte Tokat’ın Zile ilçesine yolcu taşımaya başladı.

‘TEPKİLERE ALDIRIŞ ETMEDİM’

Baba mesleğini yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden Şengül Demirtaş, fazla yolcu olmaması neden ile şoförün masrafının karşılayamadığı için kendisinin direksiyon başına geçtiğini ifade ederek, “Erkek kardeşim olmaması neden ile ben şoförlük yapmaya başladım. Bayan şoför olmam nedeni ile ilk başlarda yadırgandım, zorlandım. ‘Kadın başı ile araba sürüyor, evinde oturmuyor’ diyenler oluyordu. Çevremden de çok tepki aldım. Ama lafa söze bakmadım devam ediyorum. Daha sonra insanlar alıştı ve benimsemeye başladı. İlk başlarda kadın sürücüye güvenmeyenlerden araçtan indikleri oluyordu. Genelde bayanlar çekiniyordu. Şaşıranlar çok oluyor” dedi.

Kadın olarak kimseye muhtaç olmamak adına işini önemsediğini ifade eden Demirtaş, “Kadınlar da şoförlük yapabilir. Kendi ayaklarım üzerinde duruyorum. İstediğim yere gidip gelebiliyorum. Minibüs kullanmak güzel, çok seviyorum. 10 yıldır ehliyetim var. Daha önceden otomobil kullanıyordum. Bu işe de tereddütsüz başladım" diye konuştu.

ÖZGECAN OLAYINDAN SONRA

BAYAN YOLCULARIN TERCİHİ OLDU

Özgecan cinayetinden sonra minibüse binmeye korkan kadınların kendisini tercih ettiğini ifade eden Demirtaş, "Özellikle bayanlar benim kullandığım minibüsle yolculuk yapmak istiyor. Telefon numaramı istiyorlar. Benim sefer yaptığım günleri seyahat etmeyi tercih edenler var. Yani bayanlar beni gördükten sonra erkek şoför tercih etmiyor. Öğrenciler yalnız seyahat etmekten korktukları için beni tercih ediyor. Öğrenciler ‘senle giderken kendimizi güvende hissediyoruz’ diyor. Ben de genelde babamla gidip geliyorum. Bazen kız kardeşim oluyor. Yalnız yolculuk yapmıyorum. O nedenle korkmuyorum" şeklinde konuştu.

Baba Hasan Demirtaş, kızı ile gurur duyduğunu ifade ederek, ”Ben felç olunca işi kızıma devrettim. Hiçbir tereddüdüm olmadı. Gayet güzel işini yapıyor” ifadesini kullandı.

Şengül Demirtaş’ın kız kardeşi Yadigar Demirtaş ise bazen ablasına muavinlik yaptığını belirterek, “Ablamın en büyük destekçisi benim. Ben moral anlamında da destekçisi olmaya çalışıyorum. İnsanlar önceden yadırgadı ama şimdi alıştılar" açıklamasını yaptı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık