Ana Sayfa Spor Oscar Pistorius Kimdir? Ne Ceza Aldı?

Oscar Pistorius Kimdir? Ne Ceza Aldı?

Güney Afrika'nın Pretoria kentinde görülen davada hakim, Pistorius'u kasıtlı cinayetten suçsuz buldu.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2014 Perşembe 20:03
Oscar Pistorius Kimdir? Ne Ceza Aldı?
Güney Afrikalı ampüte atlet Oscar Pistorius'un, sevgilisi Reeva Steenkamp'ı "kasıtlı ve önceden planlanmış cinayet" ile öldürmediğine hükmedildi. Pistorius davasına bakan mahkemenin yargıcı, Steenkamp'in kasıtlı öldürüldüğüne dair yeterince kanıt bulunmadığına kanaat getirdi.
 
Yargıç Thokozile Masipa, Pistorius'un savunmasındaki "sanık cinayet işleyecek kapasiteye sahip değil" tezinin ise yeterli olmadığını belirtti.
 
Yargıç Masipa, "Sanığın olay anında doğru ile yanlışı ayırt edebilecek algıya sahip olduğuna ikna oldum" dedi.
 
KARARI DUYUNCA AĞLADI
 
Pistorius ise hakim Masipa kararı okurken ağlamaya başladı. İki takma bacakla Olimpiyat oyunlarında Güney Afrika adına yarışmış olan atlet Pistorius, kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı geçtiğimiz yıl sevgililer gününde öldürmekle suçlanıyordu.
 
Pistorius, Steenkamp'ın elindeki silahtan çıkan kurşunlarla öldüğünü kabul etse de o sırada eve bir hırsızın girdiğini zannettiğini ve sevgilisi Steenkamp'ı hırsız sanarak silahı ateşlediğini söylüyordu.
 
PLANLAYARAK ÖLDÜRMEDİ
 
27 yaşındaki Pistorius'un kız arkadaşını planlayarak öldürme suçunu işlediğine kanaat getirilseydi ömürboyu hapis cezasına çarptırılması gündeme gelecekti.

Pistorius'un kasıtlı cinayetten suçlu bulunması durumunda en az 15 yıl hapis cezasına çarptırılması gündemdeydi ancak hakim Masipa, "Sanık tuvalette birisi olduğunu düşünerek silahını dört el ateşledi. Bu sırada tuvalet kapısı kapalıydı. Kapının ardındaki kişinin başka birisi olduğunu düşünen sanık, Reeva Steenkamp'ı öldürdü" dedi.
 
Hakim kasıtlı ve önceden planlanmış cinayet suçlamalarını reddetse de Pistorius'un hâlâ "kasıtsız adam öldürmekle" suçlandığını da hatırlatarak mahkemeye ara verdi.
Karar duruşması öğleden sonra devam edecek.

Pistorius'un "kasıtsız adam öldürmekten" suçlu bulunması halinde en fazla 15 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Niğde maçı iptal oldu! Koronavirüs vakaları patladı

Niğde maçı iptal oldu! Koronavirüs vakaları patladı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık