Ana Sayfa Ekonomi Okulların tatile girmesi esnafın belini büktü

Okulların tatile girmesi esnafın belini büktü

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Altın, okulların tatili girmesinin ardından esnafın işlerinde önemli bir düşünün gözlendiğini, bunun da sıkıntıları arttırdığını söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Ocak 2017 Pazar 22:35
Okulların tatile girmesi esnafın belini büktü

Yozgat için üniversitenin ve okulların önemine dikkat çeken Altın, “Yozgat küçük bir il olması nedeniyle birçok esnafımız, gelirinin büyük bir kısmını öğrenciden temin ediyor. Yaz tatilinde gurbetçiler ile bir nebze rahatlasa da, esnafımız yarıyıl tatillerinde oldukça sıkıntılı bir süreç yaşıyor” dedi.

Bozok Üniversitesi’nin, ilk ve orta öğretim okullarının tatile girmesi ile öğrencilerin memleketine dönmesi, çok sayıda esnafın iş hacmini büyük ölçüde düşürdü.

ALTIN: “İŞ HACMİ ÇOK DÜŞÜYOR”

Özellikle öğrenci kesimine hitap eden ve okulların açık olduğu dönemlerde işi yoğun olan esnaf, işlerinin durma noktasına gelmesinden şikayetçi. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Altın, üniversitenin Yozgat için önemine değinerek, okulların tatile girmesinin ardından iş hacminde ciddi bir düşüş yaşandığına dikkat çekti. Esnafın bu dönemlerde darbe aldığına vurgu yapan Altın, “Şehirde canlılığın azalması işlerin önemli ölçüde azalmasına zemin hazırlıyor” dedi.

MÜŞTERİDEN ÇOK DİLENCİ GELİYOR

Okulların açılmasıyla işlerinin canlandığını belirten esnaf, okulların tatile girmesiyle birlikte tekrar durgun bir sürece girmesinden yakınıyor. Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak bulunduğu Lise Caddesi esnafları işlerinin durma noktasına geldiğinden yakınarak, müşteriden çok dilenci geldiğini dile getirdiler.

EKONOMİ ÖĞRENCİYE MAHKUM

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Altın, “Esnafımız yaz tatili boşluğunu gurbetçi vatandaşlarımızın şehrimize gelmesiyle kapatabiliyor. Fakat yarıyıl tatili oldukça sıkıntılı geçen bir dönem. 80 bin nüfuslu bir şehirde 10 bin üniversite öğrencisi var. Harcama yapan kesimde bürokratlar, memurlar ve öğrencilerden oluştuğu için esnafımız yarıyıl tatilinde ekonomik olarak darbe alıyor. Ekonomide öğrenciye mahkum kalıyor, öğrenciler de tatile gidince esnafımızda sıkıntılı bir dönem başlıyor” ifadelerine yer verdi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık