Ana Sayfa Yozgat MERKEZ’İN YİNE ADI YOK

MERKEZ’İN YİNE ADI YOK

Adem Darımla’dan 2 oy fazla alan Hacı Şahbaz İl Genel Meclisi Başkanı seçildi.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2014 Perşembe 19:02
MERKEZ’İN YİNE ADI YOK

Bir Akdağmadeni, bir Sorgun geleneği bozulmadı, İl Genel Meclisi Başkanlığı’na Hacı Şahbaz getirildi.  AKP İl Teşkilatı’nda dün saat 15.30 civarında bir araya gelen 29 İl Genel Meclisi Üyesi için yapılan gayrıresmî seçimde, ipi Sorgun ikinci sıra adayı Hacı Şahbaz göğüsledi. İki tur halinde yapılan seçimde üç aday yarıştı. Akdağmadeni’nden Adem Darımla’ya 13, Sorgun’dan Hacı Şahbaz’a 11 ve Merkez İlçe’den Kudret Alpkoçak’a 6 oy çıktı. 29 İl Genel Meclisi’nin yanısıra İl Başkanı Harun Lekesiz’in de oy kullandığı seçimin ikinci turunda Hacı Şahbaz 16, Adem Darımla ise 14 oy topladı. Şahbaz bu sonuçla İl Genel Meclisi Başkanlığına uzandı. Bugün saat 10.00’da toplanarak ilk oturumunu gerçekleştirecek olan Meclis, olaya resmiyet kazandıracak.

 

30 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Seçimi’nde 38 İl Genel Meclisi Üyesi’nin 29’unu kazanma başarısı sergileyen AKP, İl Genel Meclisi Başkanı’nı da belirledi. İl Teşkilatı’nda gerçekleşen gayriresmi seçimde, sandıktan Sorgun kontenjanından seçilen Hacı Şahbaz çıktı.

Seçime üç adayla gidildi. Merkez İlçe’den Kudret Alpkoçak, Akdağmadeni’den Adem Darımla ve Sorgun’dan Hacı Şahbaz adaylıklarını açıkladı. Yapılan ilk tur seçimde, Kudret Alpkoçak’a 6, Hacı Şahbaz’a 11, Adem Darımla’ya da 13 oy çıktı.

En çok oy alan iki adayla ikinci tura geçildi. Merkez İlçe üyelerinin Sorgun adayından yana olması tabloyu tersine çevirdi ve rakibine iki farklı üstünlük sağlayan Hacı Şahbaz, 16 oyla İl Genel Meclisi Başkanlığına ulaştı.

Teamüllere aykırı bir şekilde, bu yıl ilk defa İl Başkanı’nın da seçimlere dâhil edilmesi, sonucu direkt etkileyen bir faktör olarak öne çıktı.

YUSUF BAŞER İÇİN BİR HEZİMET

Sözkonusu sonuç, ilçelerin Merkez İlçe’ye karşı elde ettiği yeni bir başarı hamlesi sayıldı. 4 üyeli Merkez adayının 6 oyda kalması, 13 ilçeden seçilen 23 üyeden yalnızca 2’sinin desteğini alması, ilçeler bazında İl ve Merkez İlçe Teşkilatı’nın ne kadar etkisiz kaldığının bir yansıması kabul edildi. Buna karşın, Akdağmadeni-Sorgun Bloku’nun siyasi akılı ne denli iyi kullandığı bir kez daha ortaya çıktı. Bir Akdağmadeni’den bir Sorgun’dan geleneği bir kez daha netice verdi.

Bu sonuç, Merkez İlçe’yi sürükleyen ve stratejisini belirleyen Yusuf Başer için bir hezimet özelliği taşıyor. Yusuf Başer ve arkadaşları İl Genel Meclisi Başkanlığı’nı Akdağmadeni’ne bırakmadıkları için avunadursun, bir yıllık görev süresi sonunda makamın bir Akdağmadenili üyeye devredileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

SEÇİM BUGÜN RESMİYETE DÖKÜLECEK

AKP İl Teşkilatı’nda dün alınan gayriresmi netice, bugün resmiyete dökülecek. Saat 10.00’da İl Genel Meclisi toplantı salonunda toplanacak ve en yaşlı üye başkanlığında ilk oturumunu yapacak olan Meclis, ilk gündem maddesi olarak gizli oyla Başkanını seçecek. AKP’li üyeler dünkü gayriresmi oylamaya sadık kalacak ve blok halinde Hacı Şahbaz’a oy kullanacak. 7 MHP’li ve 2 CHP’li üyenin oyları, her ne istikamette olursa olsun AKP’li üyelerin iradesini değiştirmeye yetmeyecek.

Yozgat Yenigün, çoğunluk iradesine saygı gereği, İl Genel Meclisi Başkanı seçilmesinden dolayı Hacı Şahbaz’ı kutluyor, görevinde başarılar diliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık