Ana Sayfa Güncel Mali tatil başladı

Mali tatil başladı

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, Mali Tatil İhdas Edilmesi hakkındaki kanun ile her yıl Temmuz ayının 1 ile 20’si arasında uygulanan Mali Tatil ile ilgili vatandaşları bilgilendirdi.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2017 Perşembe 23:10
Mali tatil başladı

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, mali tatilin, 1 Temmuz 2017 tarihinde başlayacağını, 20 Temmuz 2017 tarihinde sona ereceğini söyledi. 
SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, verilme süresinin son günü mali tatil süresine veya mali tatilin son gününü izleyen yedinci güne rastlayan vergilere ilişkin beyannamelerin 27 Temmuz’a kadar verilebileceğini söyledi. Bulut, “Bu yıl 11’incisi uygulanacak olan Mali Tatil 1 Temmuz 2017 günü başlayacak, 20 Temmuz 2017 günü sona erecektir. Kanuna göre bu tarihler arasına rastlayan kanuni ve idari süreler, mali tatilin bitiminden itibaren 7. günün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılmaktadır. Bu doğrultuda verilme süresinin son günü mali tatil süresine veya mali tatilin son gününü izleyen yedinci güne rastlayan vergilere ilişkin damga vergisi, muhtasar aylık, muhtasar üç aylık, KDV, SSK aylık bildirge, eksik gün ve işsizlik sigorta bildirimi, 25 Temmuz’da beyan edilecek ve 26 Temmuz’da da ödemesi yapılacak. BA ve BS ise 31 Temmuz tarihinde beyan edilecektir” dedi. Bulut, “3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu hükümlerine göre faaliyette bulunan meslek mensuplarının, 1-20 Temmuz günleri arasında mer’i mevzuata göre yapmaları gereken bazı vergi ve sosyal güvenlik işlemlerini 20 Temmuz tarihinden sonraya erteleyerek, meslek mensupları ve yükümlülere kolaylıklar getiren 5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun, 28.03.2007 tarihli ve 26476 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak aynı gün itibariyle yürürlüğe girmiştir. Yasanın 1’inci maddesine göre, her yıl Temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) mali tatil uygulanmakta, Haziran ayının son gününün tatil günü olması halinde ise mali tatil, Temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günden başlamaktadır. Bu düzenlemeye göre, 2017 yılında mali tatil, 1-20 Temmuz 2017 günleri arasında uygulanacaktır.

Gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh ve/veya tahsil edilen vergi, resim ve harçlarla ilgili olarak mali tatil uygulanmamaktadır. Buna göre, örneğin, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanuna göre tahsil edilen vergiler için bu yasa uygulanmayacaktır. Mali tatilin sona erdiği günü izleyen 7 gün içinde biten bu madde kapsamındaki kanuni ve idari süreler de mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedinci günün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılmaktadır” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık