Ana Sayfa Güncel Maden Ocağının Sahibini Şok Eden Soru!

Maden Ocağının Sahibini Şok Eden Soru!

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ve madenin yöneticileri ortak basın toplantısı yaptı.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2014 Cuma 12:04
Maden Ocağının Sahibini Şok Eden Soru!
Şu ana kadar 284 kişinin hayatını kaybettiği Soma Maden Ocağı'nın sahibi Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, maden ocağındaki faciayla ilgili, Eynez Karanlıkdere mevkisindeki işletme binasında basın toplantısı yaptı.

 Alp Gürkan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

GELİRİMİ İŞÇİ GÜVENLİĞİNE VE TEKNOLOJİYE HARCADIM

Olayın yaşandığı andan itibaren tüm imkanlarımızı seferber ettik.  Madencilik hayatımda en önem verdiğim şey elde ettiğim gelirlerimin tümünü maden işletmeciliğinde en ileri teknoljiyi kullanmaya ve işçilerin güvenliğine harcadım.

TRAFO PATLAMASINA İNANAMADIM

Arkadaşlarım elim kazanın olduğu maden ve diğer madenlerdeki çalışmaları son derece dikkatli bir şekilde sürdürüyorlardı. salı günü işletmeden gelen habere inanamadım. Trafo patlaması diyorlardı... 40 seneyi aşkın bir süredir madenlerde uğraşmış bir olarak trafo patlaması gibi bir durumun olduğuna inanamadım. Hemen bölgeye intikal ettim ve arkadaşlarımla tüm süreci kordine ettim.

İÇİM YANIYOR!

İçim yanıyor, beni tanıyanlar çok iyi bilir. Sağlığım el vermediği için bu toplantıyı 2-3 gün sonra yapmayı planlıyordum ancak kamuoyunda oluşan tepkiden ötürü sağlığımı bir kenara bırakarak bugün bu toplantıyı yaptım.

Bulunmuş olduğumuz bölgede 4 ayrı işletme mevcut bunlardan 3'ü bize ait. Burada tespit edilmiş fiyatlar ihale ile tespit edilmiş fiyatlardır. Biz düşük teknolojiyle bu maliyetlerin altından kalkabilmemiz mümkün değildi o yüzden biz de son teknoloji ürünleri iş güvenliği kapsamında madenimize getirdik. Bu şekildeki madende işçiler güvendedirler.

EKSİKLERİ GİDERİP MADENİ İŞLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Tüm eksikleri giderip gerekli tüm tedbirleri alarak bu işletmeyi işletmeye devam edeceğiz. Fakat Türkiye Taşkömürü yetkilileri bu işletmeye son vermek isterse o zaman burada faaliyet olmaz.

GÖRDÜĞÜM KADARIYLA BU BİR KAZA!

Bu işletmede kim eksiklik yapmışsa, hata yapmışsa bunun hesabını verecek. Gördüğüm kadarıyla bu bir kaza. Ancak kendim ocağa inmedim harita üzerinden bunu söyliyebilirim. 3 senedir ilk kez işletmeye geliyorum. 76 yaşında olduğum için böyle bir madene inip çıkma gibi bir durumum söz konusu olamaz.

VİCDANIM SON DERECE RAHATSIZ

Yaşanan faciadan ötürü vicdanım son derece rahatsız. Burada hayatını kaybeden işçiler bende büyük bir infial yarattı.

ÖLEN İŞÇİLERİN AİLELERİNE ÖMÜR BOYU DESTEK VERECEĞİZ

Arkadaşlarıma talimat verdim. Tüm haklarının yanı sıra hayatını kaybden arkdaşlarımızın ailelerine ömür boyu tüm ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik bir çalışma hazırlıyoruz. Bir vakıf kurulacak ve bu vakıf üzerinden bu ihtiyaçlar giderilecek. Ayrıca bu ailelerin hepsini bir sitede toplama gibi alternatifler üzerinde de çalışıyoruz.

BAŞBAKANLA TANIŞIKLILIĞIMIZ YOK!

Şahsıma karşı ne hükümetten ne de başka yerlerden bir tepki yok. Sadece bana üzüntüleri belirten ifadeler kullanıldı. Ben Başbakan ile hayatımda ilk kez el sıkıştım. Başbakanla önceden görüşmüşlüğüm yok. Kendisini tanımam. Buraya geldiğinde benden bilgi almak istediği için kendisiyle görüştüm.

Madende niçin bu kadar büyük bir kaza olduğunu arkadaşlarım sizlere anlatacak...


Soma Maden İşletmeleri yetkileleri olayın neden gerçekleştiğini anlatıyor:

KAZA SIRASINDA YER ALTINDA 787 İŞÇİMİZ VARDI

13 Mayıs günü meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin çogunu tanıyorum ve çok büyük bir acı içerisindeyim. Madenimizde toplam 2 bin 941 çalışanımız var. Toplam madenimize giren çalışan sayımız 787 kişidir. Bu arkadaşlarımız madene kart basarak giriyorlar.

TRAFODAN KAYNAKLANMADI

Kaza 140 kotunda meydana gelmiş bir kaza. Burada tespit edilemeyen bir kızışma meydana geldi. Ocakta aşırı bir hava akımı olduğu için kızışma sonrası bir göçme meydana gelmiş. Bu göçükte düşen korlar aşırı hızlı hava akımı ile büyük bir yangına yol açtı. Trafoda yangın çıkması gibi bir durum söz konusu değil. Trafolarımız sağlam bir şekilde duruyor. Zaten trafoyla kazanın meydana geldiği yer arasında 400 metre var. Biz kazanın tam olarak nasıl kaynaklandığını bilmiyoruz araştırmalarımızı sürdürüyoruz.

YANARAK CAN VERME SÖZ KONUSU DEĞİL

Yangın sonrasında gazın çalışanlara 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaştığını tahmin ediyoruz. Oksijen maskeleri alanlarda mevcut.  Yoğun dumandan kaynaklı işçilerin görüş mesafesi 1 metreye düştü. Yangın açık alev değil o yüzden yanarak can verme gibi bir durum söz konusu değil.

18 KİŞİ YER ALTINDA

İçeride maksimum 18 kişi var! Kaza anında 787 işçimizin tamamı yer altındaydı. Bunlardan 363 arkadaşımızı bizzat benimde içinde olduğu ekip tarafından servislere bindirilerek evlerine gönderildi. 284 işçimiz hayatını kaybetti. 122 yaralı arkadaşımız var.

15 YAŞINDA İŞÇİMİZ YOK!

Kemal Yıldız diye bir işçimiz yok. Cemal Yıldız diye bir arkadaşımız var kendiside 19 yaşındadır. Bahsedildiği gibi 15 yaşında değildir. Madenimizde bir tane yabancı uyruklu bir tane 18 yaşın altında, bir tane de taşeron işçi bulamazsınız. Hayatını kaybeden Cemal Yıldız kendisi elektrik bilgisine sahip bir arkadaş.

HİÇBİR İHMALİMİZ YOK!

Bu olayda hiçbir ihmalimiz yok. 20 yıldır böyle bir olay görmedik.  Ocakta temiz hava verirsiniz bütün ocağı süpürür pis hava dışarı çıkar. Ocakta sensörlerimiz var. Herhangi sıkıntı durumunda mühendislere bilgi veriliyor. Biz kurtarma ekibi olarak önce yangına müdahale ettik. Duman çok yoğun olduğu için ikiye bölündük. Temiz hava vererek içeride olan arkadaşlarımızı kurtarmaya çalıştık.

MADENDE YAŞAM ODASI YOKTU

Madende 1 tane yaşam odası bulunuyordu. Bu oda 500 işçi kapasiteliydi. Biz bu işletmeyi aldığımızda bu odayı kurduk. İşçilerimizin en yoğun çalıştığı yere bu alanı oluşturduk. Ancak kurduğumuz alanda çalışmalar bitince o odayı sökerek farklı bir yere kurma çalışmalarımız sürüyordu. O yüzden madenimizde yaşam odası yoktu. Kanunen de yaşam odası yapma zorunluluğu yok.

SON DENETİM MART AYINDA YAPILDI

Madende en son denetim Mart ayında yapıldı. Denetimlere gelen arkadaşlar Bakanlığa bağlı.

HER AY TATBİKAT YAPIYORUZ

Madende her ay tatbikat yapıyoruz. Onun belgelerini savcılık aldı. Hangi ay ne yapmışız hepsi bu belgelerde var. Biz eğitimleri yeni işe alırken de her daim veriyoruz. Her türlü risk ve karşılaşacağı sorunlarla ilgili tüm arkadaşlarımızı eğitiyoruz.

DAHA ÖNCE YANGIDA KAYBETTİĞİMİZ İŞÇİMİZ YOK

 Geçen sene bu madende bir arkadaşımızı kaybettik. Kendisi göçük sonrası hayatını kaybetti. Daha önce yangında kaybettiğimiz işçimiz yok.

Arkadaşlarımı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum gerekirse istifa ederim. Çünkü ölen 300 arkadaş benim canım ciğerimdi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık