Ana Sayfa Ekonomi Macar fiği ekiminde verim arttı

Macar fiği ekiminde verim arttı

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Sarıkaya'nın Bağlıca köyünde yapılan toprak işlemesiz macar fiğ ekimi yapılarak dekarda 330 kg kuruot verimi aldıkları belirtildi.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2017 Perşembe 23:28
Macar fiği ekiminde verim arttı

Daha öncede Şefaatli ilçesinde macar fiğ ekiminde 380 kg kuruot verimi edilmişti. 

Hasada İl Müdürü Ziyaattin Özdemir Sarıkaya, Sorgun, Boğazlıyan, Çandır ve Çayıralan İlçe Tarım Müdürleri teknik personeller ve bu ilçelerden gelen çiftçiler katıldı. 

Demonstrasyon ve hasadı yerinde inceleyen İl Müdürü Ziyaattin Özdemir şunları söyledi: "Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının desteği ile Korumalı (Toprak İşlemesiz) Tarım Sistemlerinin Yaygınlaştırılması ve Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) Projesi kapsamında toprak işlemesiz tarımı çiftçilerimize uygulamalı olarak göstermek amacıyla 2014 yılından bu yana demonstrasyon çalışmaları yürütmekteyiz. Bu amaçla Merkez İlçemizde 2 köyde, Şefaatli ilçemizde 1 köyde ve şuan üzerinde bulunduğumuz Sarıkaya İlçemizin Bağlıca köyünde Toprak İşlemesiz tarım demonstrasyonları yapmaktayız. Önder çiftçimiz köy muhtarı Yalçın AKDEMİR isimli çiftçimizin bu arazisinde geçen yıl yani 2016 üretim sezonunda buğday ekilmiş idi. Bu üretim sezonunda anızın üzerine hiçbir toprak işlemesi yapmadan Anıza Doğrudan Ekim mibzeri kullanılarak İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personellerinin kontrolünde macar fiği ekimi yaptık. Burada bu yol üzerindeki araziyi seçmemizdeki amacımız çiftçilerimiz gelip geçerken uygulamamızı görmeleri ve kendi arazilerinde de uygulamalarıdır." dedi. 

Özdemir: "Görüldüğü üzere Macar Fiğinin gelişimi gayet iyidir. Şimdi burada çiftçimiz bu arazide hiçbir toprak işlemesi yapmadan ekmesinden dolayı bir girdi tasarrufu sağladı. Araziyi nadasa bırakmadı bir gelir sağladı. Ayrıca Bakanlığımızın verdiği desteklerden ÇATAK kapsamında dekara 30 TL, Yem Bitkileri Desteğinden ise dekara 40 TL alacaktır. Bu nedenle Yozgat çiftçilerine bu sistemi öneriyoruz. Arazilerini boş bırakmasınlar. Toprak işlemesi yapmadan hem girdi tasarrufu sağlayacaklar hem çevreyi koruyacaklar hem de arazileri boş kalmayacak her yıl ürün alacaklardır. Ayrıca Bakanlığımızın verdiği desteklerden faydalanacaklardır.

Biz bu sistemi Yozgat’ta nadas alanlarının daraltılması ve anız yangınlarının önlenmesi açısından bir alternatif olarak görüyoruz ve çiftçilerimize öneriyoruz. İsteyen gelip buradaki bu sonucu görebilir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık