Ana Sayfa Güncel Latif Karagöz:Bu ayıp bize yeter

Latif Karagöz:Bu ayıp bize yeter

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Latif Karagöz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada yaşanılan sıkıntılara dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2016 Pazar 21:53
Latif Karagöz:Bu ayıp bize yeter

 Karagöz, “Ne yazık ki engelli vatandaşlarımız ve engeli kamu çalışanlarımız birçok sorunla karşı karşıyadırlar. Devleti yönetenler engelli istihdamı ve engellilerin topluma katılması, yaşantıların önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmelidir. Herşeyde olduğu gibi bu konuda da yasal düzenleme yapmak yetmemekte  fiilen uygulamaya geçirmek gerekmektedir” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kaldıramadığımız engelleri bir kez daha gündeme getirdi. Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Latif Karagöz de bu sıkıntılara dikkat çekerken yapılması gerekenleri sıraladı.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Latif Karagöz, yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Engelli vatandaşlarımızı toplumsal hayatın içinde yer almalarını kolaylaştıracak istihdamda ne yazık ki devlet öncü olamıyor. Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre bugün kamuda engelli kadrolarının hala yüzde 42’si boştur. Kamuda toplam engelli memur kontenjanı 55 bin 334 olmasına rağmen kamuda istihdam edilen engelli sayısı 34 bin 88 olarak kalmıştır.

 İSTİHDAM YETERSİZ

 Bize göre bu ayıp herkese yeterdir. Engelli vatandaşlarımız iş beklerken, çalışma hayatında var olmak isterken hala engelli kadrolarının yüzde 42’sinin boş olması kamuya yakışmamaktadır. Engelli KPSS’si gibi bir ölçme sınavı yapılmasına rağmen hala bu kadroların doldurulmamasını anlamak mümkün değildir. Burada bir art niyet yoksa bile ihmal olduğu kesindir. Devlet bu ayıba son vermelidir.  Devleti yönetenler engelli istihdamı ve engellile rin topluma katılması, yaşantıların önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmelidir. Herşeyde olduğu gibi bu konuda da yasal düzenleme yapmak yetmemekte  fiilen uygulamaya geçirmek gerekmektedir.

SORUNLARA DUYARSIZ KALINIYOR

Kamuda yeterli engelli istihdamı yapmayan idareler ne yazık ki kamuda görev yapan engellilerinde temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak, sorunlarına duyarsız kalmaktadırlar. Bugün engelli otoparkı birçok kurumda yoktur. Var olanlarda kurum girişine çok uzaktadır. Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ne yazık ki kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır. Devlet çıkardığı mevzuatları ilk önce kendi kurum ve kuruluşlarında uygulayarak özel sektörü örnek olmalıdır. Kamuda görev yapan engelli çalışma arkadaşlarımızın hem rahat görev yapması hem de rahat hizmet alması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.  Engelli arkadaşlarımızın beklentisi budur. Yoksa 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde 1 gün idari izin vererek onları mutlu etmiş olmazsınız. Kalan 364 günleri için neler yapabilirizin derdinde olursanız onları gerçek anlamda mutlu etmiş olursunuz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık