Ana Sayfa Ekonomi Latif Karagöz: Yıpranma payı hayata geçmeli

Latif Karagöz: Yıpranma payı hayata geçmeli

Türk Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Latif Karagöz, Türk Sağlık-Sen’in talebiyle gündeme gelen yıpranma payının tüm sağlıkçıları kapsayacak şekilde 2017’de hayata geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2017 Salı 22:21
Latif Karagöz: Yıpranma payı hayata geçmeli

Karagöz, “Sağlık çalışanlarımız çok yoğun mesai veriyor. Bakanlık, daha çok personel istihdam etmelidir. Ayrıca, adaletsiz döner sermaye uygulaması çalışma barışını bozmaktadır” dedi.

Sağlıkta yetersiz istihdamın yoğun bir çalışma ortamı ve nöbet yükünü beraberinde getirdiğini belirten Türk Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Latif Karagöz, “Sağlık Bakanlığı, yaptığı modern hastanelerdeki modern cihazları kullanacak sağlık çalışanı sayısını artırmalı ve sağlık çalışanlarının sorunları çözmeli. En önemli sorunlardan birisi de adaletsiz performans sistemi. Adaletsiz döner sermaye uygulaması, çalışma barışını bozuyor. Hekimin hekimle, sağlık personelinin sağlık personeli ile kıyaslanıp farklı uygulamaların olduğunu görüyoruz. Hekimleri hastaneyi çekmek için yapılan tam gün, başka bir adaletsizliği beraberinde getirdi. Vahşi kapitalizm, sağlık bakanlığı ve kamu hastaneleri kurumunda uygulanıyor. Az personel ile çok iş yaptırma söz konusu. Sağlık çalışanlarımız çok yoğun mesai veriyor. Bakanlık, daha çok personel istihdam etmeli ve bunu gündeme getirmeli. Sağlık-Sen’in talebiyle gündeme gelen yıpranma payı tüm sağlıkçıları kapsayacak şekilde 2017’de hayata geçmeli” dedi.

ŞİDDET HAKLI GÖSTERİLEMEZ

Sağlıkta şiddetin önlenmesi için toplumsal duyarlılığın artması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Karagöz, sağlık kurumlarının güvenliklerinin de artırılması gerektiğini söyledi.

 Sağlık hizmetlerinin sunumunda vatandaş memnuniyetinin artmasına karşın, şiddette yaşanan artışın hem bu haberlerin sunumu hem de şiddet konusunda toplumda meydana gelen artışın katkısı olduğunu kaydeden Karagöz, “Özellikle son dönemde şiddet olayları gündemimize fazla geldi. Haberlerin sunumu, şiddeti haklı çıkaracak şekilde yapılıyor. Sağlık hizmetlerindeki memnuniyetin artmasına karşın, şiddetin artış göstermesi bu konunun ciddiyetle ele alınması gerekir. Bizim talebimizle, şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması konusundaki yasal düzenleme maalesef uygulanmıyor. Bu konuda gerekli ek düzenlemeler yapılmalı ve şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanmalı. Bunun yanı sıra hastanelerin güvenlikleri sağlanmalı. Caydırıcı olması bakımında da, şiddet uygulayanların sağlık harcamaları 6 ay süreyle sosyal güvenlik giderleri devlet tarafından ödenmek yerine, kişiden tahsil edilmeli” şeklinde konuştu.

 Türk Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Latif Karagöz, başta şiddetin önlenmesi olmak üzere sağlık çalışanlarına hak ettikleri değerin verilmesi konusunda hem Bakanlık hem de toplumun daha duyarlı olması çağrısında bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık