Ana Sayfa Güncel Köy yangınlarına yerinde müdahale edilecek

Köy yangınlarına yerinde müdahale edilecek

Yozgat Belediyesi, Merkez’e uzak 25 kadar köyde çıkabilecek yangınlara yerinde müdahale imkânı hazırlıyor.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2017 Perşembe 10:08
Köy yangınlarına yerinde müdahale edilecek

 83 bin Dolarlık bir projenin hayata geçmesi durumunda, her bir köy için bir traktör, kuyruk miline takılarak çalışabilen 3,5 tonluk basınçlı tankere dönüştürülecek ve gerekli ekipman takviyesiyle birlikte olası yangınlar için hazır hâlde tutulacak.

Köylerde şu ya da bu sebepten dolayı sık sık yangın meydana geliyor. Çoğunluğu küçük ve orta ölçekli olan yangınlar kimi zaman büyük vasıf da taşıyabiliyor. İster küçük ya da orta, isterse büyük ölçekli olsun, köylerde çıkan çoğu yangın, mesafenin uzak olması sebebiyle Merkez’den müdahale edilene kadar yakıcılığını ve yıkıcılığını icra ettikten sonra kendiliğinden sönüyor.

 İtfaiye ekipleri olay mahalline intikal ettiğinde, yangına müdahale ortamı kalmamış oluyor. Buradan hareketle, Yozgat Belediyesi İtfaiye ekiplerinin merkeze uzak köylerinde yangına anında müdahale edilmesinde sıkıntı yaşadıklarını belirten Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, çok kısa bir zaman içerisinde köylere itfaiye birimleri kuracaklarını bildirdi.

Bazı köylerin çok uzak olması nedeniyle çıkan yangınlara anında müdahale etmekte geç kalınabildiğini hatırlatan Başkan Arslan, Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün Japonya  Konsolosluğu tarafından desteklenen 83 bin dolar değerinde bir proje hazırladığını dile getirdi.

İlk başta şehre en uzak köylerden başlamak üzere 20-25 köye kuracaklarını belirten Başkan Arslan, proje kapsamında uzak köylere 3,5 ton kapasitesinde traktörün kuyruk miline takılarak çalışabilen basınçlı tanker ve yangın söndürme malzemeleri vereceklerini kaydetti.

Arslan, “Yangın söndürme araç gereçleri, köy muhtarına teslim edilecek ve köyden gönüllü 4-5 kişiye de eğitim verilecek. Burada amaç, köylerde çıkan bir yangında eğitim almış vatandaşların itfaiye gelinceye kadar yangına müdahale etmesini sağlayıp yangının büyümesini önlemektir” diye konuştu.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yozgatlı gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yozgatlı gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık