Ana Sayfa Sağlık KOAH öldürücü bir hastalık!

KOAH öldürücü bir hastalık!

Yerköy Toplum Sağlığı Merkezi Başkan Vekili Dr. Yusuf Çelik, kısaca KOAH olarak adlandırılan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı hakkında bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2016 Pazartesi 23:29
KOAH öldürücü bir hastalık!

KOAH’ı, tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalık olarak tanımlayan Çelik, her yıl 3 milyondan fazla insanın bu hastalıktan öldüğünü bildirdi.

Yerköy Toplum Sağlığı Merkezi Başkan Vekili Dr. Yusuf Çelik, “KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalıktır” dedi.

 Yerköy Toplum Sağlığı Merkezi Başkan Vekili Dr. Yusuf Çelik, kısaca KOAH olarak adlandırılan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı hakkında bilgi verdi. KOAH’ı, tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalık olarak tanımlayan Çelik, her yıl 3 milyondan fazla insanın bu hastalıktan öldüğünü bildirdi.  Özellikle 40 yaş üstü yetişkinlerde görülen hastalığa karşı uyarılarda bulunan Çelik, şunları söyledi:

HER YIL 3 MİLYON İNSAN ÖLÜYOR

“Bu hastalığa sahip olan kişileri ilerleyici şekilde nefes alamaz hale getirir. Dünya Sağlık Örgütüne göre tüm dünyada KOAH önde gelen 4’üncü sıradaki ölüm nedeni iken Ülkemizde üçüncü sıradadır. Her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalıktan ölmekte ve tüm dünyada 40 yaş üstü yetişkinlerin yüzde  10’dan fazlası bu hastalığa yakalanmaktadır. KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Pasif olarak sigara dumanına maruziyetin de KOAH gelişme riskini, hiç sigara dumanına maruz kalmamış kişilere oranla belirgin olarak arttırdığı bilinmektedir. Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıldan uzun süreli sigara dumanı maruziyetinin KOAH gelişme riskini yüzde 50 oranında arttırdığı saptanmış olduğundan, bireyler aktif olarak sigara içmeseler dahi yoğun sigara dumanı maruziyetinden kaçınmaları önemlidir.

SOLUK TESTİ GEREKLİ

Diğer taraftan solunum yolu ile alınan ve hava yollarına zarar verme olasılığı yüksek olan gaz, toz dumanı ve kimyasal maddelere maruz kalan risk altındaki bazı mesleklerde çalışanların, hava kirliliği çevre kirliliği ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde iyi havalanmayan evlerde ısınmak ve yemek pişirmek amacıyla kullanılan kömür, odun, çalı, tezek vb yakıtların dumanının ve genetik faktörlerinde etkisiyle KOAH gelişiminde önemli risk faktörlerinden olduğu tespit edilmiştir. KOAH’ın erken dönemde gö rülen belirtileri; öksürük, balgam çıkarma ve hareketle ortaya çıkan nefes darlığıdır. Bu belirtilerin varlığında zaman geçirilmeden doktora başvurulma ve Spirometri olarak bilinen basit, ağrısız bir test olan “soluk testi” yaptırılması gerekmektedir. KOAH tedavi edilmediği takdirde genellikle ilerleyici bir hastalıktır, hastalık ilerledikçe hastalar merdiven çıkarken, hızlı yürürken ve hatta en basit hareketleri bile yaparken, elbiselerini giyerken bile nefes alamaz hale gelebilirler. KOAH gelişimine neden olan risk faktörlerine maruziyeti azaltılarak veya ortadan kaldırılarak hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve hatta durdurulabilirler. Eğer nefesiniz daralıyorsa ve sigara da içiyorsanız daha fazla gecikmeyin, göğüs hastalıkları uzmanına başvurup bir soluk testi yaptırın” dedi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık