Ana Sayfa Güncel Kim Bu Vekil? Tesadüfen Girdi Milletvekili Oldu

Kim Bu Vekil? Tesadüfen Girdi Milletvekili Oldu

Yozgatlı gurbetçi boş vaktini değerlendirmek için girdiği siyasette kendisini Meclis’te buldu.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2014 Pazartesi 21:52
Kim Bu Vekil? Tesadüfen Girdi Milletvekili Oldu
Henüz 1 yaşındayken İsveç'e giden Türk asıllı Sedat Doğru, boş vaktini değerlendirmek için girdiği siyasette iki yıldır milletvekili olmanın sevincini yaşıyor. 1971 yılında Yozgat’ta doğan Doğru, "Boş vaktim fazlaydı. Faydalı bir şey yapmak istedim. Can sıkıntısından siyasete girdim. Henüz 26 yaşındaydım. 1998 seçiminde belediye, 2002 seçiminde il meclisi encümeni oldum. 2010'da da milletvekili adayı oldum, şu an milletvekiliyim” dedi.

Yozgat'ta 1971 yılında doğduğunu, 1 yaşındayken de ailesinin İsveç'e göç ettiğini ifade eden Doğru, boş vakitlerini değerlendirmek için gidiği siyasette şu an iki yıldır milletvekili olmanın sevincini yaşıyor.

BOŞ VAKTİNİ GEÇİRMEK İÇİN

PARTİYE GİRDİ VEKİL OLDU

İsveç, 14 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimlerde katılımı artırmak için Konya'nın Kulu ilçesinde sandık kurdu. Bu ülkeye 45 binden fazla gurbetçi gönderen ilçede partiler, propaganda çalışmaları yaptı. İsveç milletvekili Sedat Doğru da partisi adına Kulu'ya gelerek seçim çalışması yürüttü. Milletvekilliğine uzanan başarı öyküsünü paylaşan iki çocuk babası Sedat Doğru, İsveç ile Kulu arasında çok güçlü bir bağ olduğunu söyledi.

AİLEM BEN 1 YAŞINDAYKEN

YURTDIŞINA GİTMİŞLER

Henüz  1 yaşındayken de ailesinin İsveç'e göç ettiğini ifade eden Doğru, bir fabrikada işçi olarak çalışan babasının daha sonra kendi iş yerini açtığını dile getirdi. Doğru, şöyle devam etti: "Boş vaktim fazlaydı. Faydalı bir şey yapmak istedim. Can sıkıntısından siyasete girdim. 1995'te İsveç'te Avrupa Parlamentosu'nda seçimler vardı, o seçimlerde partiye üye oldum. Aktif değildim. İş yerimizi satmıştık. İki ay boş gezdim. İki sefer gittiğim partinin kapısı kapalı olunca ilgililere faks çektim. Partiden gelen yanıt üzerine belirlenen tarihte ofise gittim. Bana 'iyi ki geldin, çok enerjik ve gençsin' dediler. Henüz 26 yaşındaydım. 1998 seçiminde belediye, 2002 seçiminde il meclisi encümeni oldum. 2010'da da milletvekili adayı oldum, şu an milletvekiliyim."

"Bir Türk olarak büyük gurur yaşadım"

Milletvekili olmadan önce yıllarca belediyecilikle uğraştığını anlatan Doğru, İsveç'te yerel yönetimlerin çok etkili olduğuna dikkati çekti.

Doğru, güncel sorunlarla uğraşmak için ilk olarak belediyeciliği tercih ettiğini belirterek, "Bir Türk olarak orada milletvekili seçildiğim için büyük mutluluk ve gurur yaşadım. Hep insanlara faydalı olabilmek için çalıştım. Kendimi hem Türk hem İsveçli hissediyorum. İki kültürün iyi taraflarını benimseyip, bunu halka yansıtmaya çalışıyorum. Türkiye'ye her yaz mutlaka gelmeye çalışıyorum" diye konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık