Ana Sayfa Yozgat Kazankaya Dünyaya Açılıyor

Kazankaya Dünyaya Açılıyor

Yozgat Valiliği tarafından hazırlanan proje kapsamında Kanyonda yürüyüş düzenlendi.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2014 Pazartesi 00:20
Kazankaya Dünyaya Açılıyor

Yozgat'ın tarihi ve doğal güzellikleri arasında yer alan ve ülke turizmine kazandırılması için Yozgat Valiliği tarafından proje hazırlanan Kazankaya Kanyonu’nda, il protokolü ve gazetecilerle doğa yürüyüşü düzenlendi. Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı İncesu köyünden başlayarak 10 kilometre uzunluğunda ve 4,5 saat süren kanyon yürüyüşü Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya köyünde sona erdi.

Kazankaya Kanyonu’nun Dünyaya tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla yapılan etkinliklere bir yenisi daha eklendi.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

Muhteşem görsel manzara eşliğinde gerçekleşen yürüyüşe, Vali Abdulkadir Yazıcı, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar ile Yozgat'ta görev yapan ulusal ve yerel gazete çalışanları katıldı. Rehber eşliğinde yapılan doğa yürüyüşü sırasında tarihi yapılar ile kanyon içerisindeki dilek kayası gibi farklı yerlerle ilgili bilgiler verildi.

VALİ YAZICI: “KANYONUN TURİZME

KAZANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Vali Abdulkadir Yazıcı, kanyonun ülke turizmine kazandırılması için proje hazırlığı içerisinda olduklarını belirterek doğal güzelliğin herkes tarafından görülmesi için yapılacak çalışma öncesi kanyonu yerinde incelediklerini kaydetti.

Yozgat'ın doğal bir güzelliği olan kanyonu, dağcılık ve doğa yürüyüşü için düzenlemeden önce uzmanların yanı sıra toplumun farklı kesimlerinin görüşlerine de başvurduklarını belirten Yazıcı, bu kapsamda Yozgat basını ile de doğa yürüyüşü düzenlediklerini vurguladı.

Kartal, su samuru, akbaba gibi bölgeye has hayvanların varlığının kanyona ayrı bir güzellik kattığını vurgulayan Yazıcı, kanyonun  bitki türleri açısından da oldukça zengin olduğunu kaydetti.

Yazıcı, “Kazankaya Kanyonu’nda gerekli altyapı çalışmalarını yapmak istiyoruz.  Ziyaretçilere doğal güzelliklerin yanında konaklamadan-çocuk oyun parkına, piknik alanından-spor alanlarına kadar çeşitli sosyal yaşam alanları sağlamak istiyoruz. İlin ve yörenin markalaşması yolunda yürütülen çalışmalara pozitif katkısı olacaktır. Proje sonucunda altyapı eksiklikleri giderilecek ve Kazankaya Kanyonu, dışarıdan ziyarete gelecek yerli ve yabancı turistler için alternatif bir turistik mekân olacaktır” dedi.

Daha önce, Kazankaya Kanyonu için Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından Turizm Altyapısı’nı Geliştirme Mali Destek Programı Kapsamı’nda Aydıncık Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi tarafından proje hazırlandığını ve sosyal tesisler yapıldığını hatırlatan Yazıcı, “Şimdi de kanyon içerisine yapacağımız yürüyüş yolunu, kanyonun doğal güzelliğini bozmadan, doğal ortamını koruyarak Kazankaya köyü girişine kadar ulaştırmak istiyoruz. 10 kilometrelik bu parkurlara yön ve bilgilendirme levhaları da koyarak kanyonu doğa turizmine kazandıracağız” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık