Ana Sayfa Yaşam İşte Yozgat’taki mülteci sayısı

İşte Yozgat’taki mülteci sayısı

Yozgat’ta misafir olarak kalan göçmenlerin sayısını Göç İdaresi Müdür Vekili Muhammed Sait Özel açıkladı.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2016 Perşembe 19:58
İşte Yozgat’taki mülteci sayısı

18 Aralık 1990 günü BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıyla önemli bir adım atıldığını, daha sonra Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonlarının 18 Aralık’ı kutlama günü ilan ettiğini, bilahare Birleşmiş Milletler’in 18 Aralık 2000 yılında bu günü resmi kutlama günü olarak kabul ettiğini hatırlatan Göç İdaresi Müdür Vekili Muhammed Sait Özel, “her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir” dedi.

 Yozgat Valiliği Göç İdaresi İl Müdürlüğü olarak Yozgat’ta misafir olarak kalan göçmenlerin kaldıkları süre içerisinde konforlu ve yaşanabilir bir hayat sürdürebilmelerini sağlamak amacı ile hizmet vermekte olduklarını belirten Özel, konuya ilişkin şunları söyledi:

 YOZGAT’TA 7 BİNİ AŞKIN MÜLTECİ BARINIYOR

 “Türkiye genelinde 3 milyonu aşkın mülteci barındırılmaktadır. İlimizde 2016 Yılı sonu itibari ile yaklaşık 7 bin kişi misafir edilmektedir.Yine farklı milletlerden Kabul Bakım Merkezi’mizde 87 kişi kalmaktadır. İlimizde geçici ikamet ile kalan mülteci kardeşlerimizin kaldıkları süre içerisinde yaşama dair bir çok sorunları bulunmaktadır. Hayatlarını devam ettirebilmeleri adına Devlet ve millet olarak bir çok destek verilmektedir. Ancak kaçak yollarla ülkemize girmiş ve sığınma talebi ile müracaatı bulunan göçmenlerin yasal çalışma izini olmadığından sıkıntı çekmektedirler. Bir başka  tanımadıkları ülke topraklarına vatanlarından yanlarına alabildikleri ile kaçıp sığınan bu kardeşlerimiz barınma,gıda,giyecek, eğitim, dil vb.bir çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar.Bir çoğu sınır kamplarında misafir edilirken ülkemizin iç bölgelerine kadar gelen göçmenler Müdürlüğümüz ve Yozgat Halkının yardımları ile bu zor günleri atlatmaya çalışmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının misafirperver ve alicenaplığı dünya ya örnek tavır  sergilenmektedir. Yozgat ta yaşayan göçmenleri hayata tutunabilmeleri adına Müdürlüğümüz olarak 2017 yılını tamamen sosyal içerikli projelere ayırmış bulunmaktayız.Türkiye Cumhuriyetinin misafirliği süresince Hayat boyu öğrenme projeleri kapsamında Dil Kursları, Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ile yapılan işbirliği neticesinde açılacak el sanatları ve teknik kurslar ile göçmen kardeşlerimizin hayata tutunmalarını sağlamak adına çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. Ortadoğu ve genel olarak İslam coğrafyasında süren zulüm ve savaşların çaresizliğinden kaçıp başka ülkelerde hayatta kalabilme mücadelesi veren bu muhacirler bizlerin kardeşleridir. Zaman zaman toplumda yaşanılan terör hadiselerinin bedelleri topyekûn göçmen kardeşlerimize  kesilmeye, provokatif eylemlerle huzurumuzu bozmaya çalıştıkları tespit edilmektedir. Halkımızın merhamet abidesi iradesi ile ortaya konulmaya çalışan oyunları bozmaya yetecek gücüne canı gönülden inanıyoruz. 18 Aralık Uluslar arası göçmenler günü vesilesi ile bu programın gerçekleşmesinde emeği geçen başta mesai arkadaşlarım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık