Ana Sayfa Ekonomi İşte Yozgat'ı Kalkındaracak Proje!

İşte Yozgat'ı Kalkındaracak Proje!

Aralarında Yozgat'ın da bulunduğu 10 ilde jeotermal kaynaklardan yararlanılarak önümüzdeki yıldan itibaren tarıma dayalı organize sanayi seracılık bölgelerinin kurulması planlanıyor.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2014 Salı 19:18
İşte Yozgat'ı Kalkındaracak Proje!

Aralarında Yozgat'ın da bulunduğu 10 ilde jeotermal kaynaklardan yararlanılarak önümüzdeki yıldan itibaren tarıma dayalı organize sanayi seracılık bölgelerinin kurulması planlanıyor. Yozgat Ticaret Ve Sanayi Odası’nın hazırlattığı proje doğrultusunda, Yerköy ve Saraykent ilçelerinde organize sera bölgesi için uygun alanlar belirlendi. Belirlenen bu alanlardan Yerköy ilçesinde ikisi İl Özel İdaresi’ne, bir tanesi de Yerköy Belediyesi’ne ait 3 adet kuyudan saniyede 92 litre sıcak su elde edildiği, bu suların sağlık ve turizm alanında değerlendirilebileceği kaydedildi.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, 2015 yılından itibaren Yozgat ile birlikte Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, Diyarbakır, İzmir, Konya, Kütahya, Manisa, Şanlıurfa illerinde tarıma dayalı organize sera bölgesi kurulmasını programına aldı. Üretilecek ürünlerin katma değerinin artırılmasında, yeni istihdam alanlarının oluşturulmasında, gerek yurt içi gerekse ihracata yönelik ürünlerin üretilmesinde Jeotermal Organize Sanayi Seracılık Bölgesi’nin büyük katkısı olacağı belirtildi.

Arsa tahsisleri sonucunda hak kazanan üretici ve müteşebbislerin kuracakları seraların, seracılık tekniklerine uygun modern donanıma sahip ve bilgisayar kontrollü olabileceği, seraların ısıtılması konusunda jeotermalin kullanılacağı, bunun da işletme giderlerinde büyük bir paya sahip olan ısıtma maliyetlerini önemli ölçüde aşağıya çekeceği, jeotermal seracılık faaliyetinin gayet karlı bir yatırıma dönüşeceğine dikkat çekildi.

"ZENGİN KAYNAKLAR MEVCUT"

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan raporda, Yozgat’ın, çok aktif bir deprem fay hattı üzerinde olmamasına rağmen merkez, Yerköy, Sarıkaya, Sorgun, Saraykent ve Boğazlıyan ilçelerinde zengin sıcak su kaynakları bulunduğu ileri sürüldü. Bu kaynakların sıcaklık değerinin 25-85 derece arasında değişmekte olduğu hatırlatılarak, yeni teşvik sistemini oluşturan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe koyulan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar gereği, Yozgat'ın 5'inci Bölge illeri arasında yer aldığı, 10 dekar kapalı alanda seracılık yapılması durumunda bölgesel desteklerden faydalanabileceği bildirildi.

Yozgat'ın kalkınmasında, ekonomik yönden gelişmesinde, ilk etapta lokomotif görevi üstlenmesi beklenen Organize Sanayi Seracılık Bölgesi'ne yönelik önceki yıllarda proje hazırlandı. Yozgat Ticaret Ve Sanayi Odası'nın, Bozok Üniversitesi'nin katkılarıyla hazırlattığı proje doğrultusunda, Yerköy ve Saraykent ilçelerinde organize sera bölgesi için uygun alanlar belirlendi. Belirlenen bu alanlardan Yerköy ilçesinde ikisi İl Özel İdaresi’ne, bir tanesi de Yerköy Belediyesi’ne ait 3 adet kuyudan saniyede 92 litre sıcak su elde edildiği, bu suların sağlık ve turizm alanında değerlendirilebileceği kaydedildi. Sondaj çalışmaları sonucunda 66 metre derinliğe inilerek saniyede 74 derece sıcaklıktaki suya ulaşılan Saraykent ilçesinde, daha fazla derinliğe inilmesi halinde 98-100 derece sıcaklıkta suyun bulunma ihtimali olduğu ifade edildi.

SERACI ADAYLARI ARANIYOR

Yozgat'ta önceki yıllarda kurulan jeotermale dayalı sera tesislerinde üretim devam ediyor. Sorgun ve Sarıkaya ilçelerinde bulunan tesisleri gezen Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Sorgun'daki tesislerin bir bölümünün Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik Yatırım Projeleri kapsamında hibe desteğinden yararlanılarak kurulduğunu söyledi. Özdemir, domates üretimi yapan her iki tesisin iç piyasanın talebini karşıladığını, ihracat hazırlığı yaptıklarını anlattı. Özdemir, Yozgat'ta jeotermal seracılık yatırımı yapmayı düşünen yatırımcıların Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından destekleneceği, yatırımcıların Yozgat Yatırım Destek Ofisi'nden bilgi alabileceklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık