Ana Sayfa Yozgat İşte Yozgat Ekonomisinin Yeni Gözdesi

İşte Yozgat Ekonomisinin Yeni Gözdesi

Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, nadasa bırakılan tarım alanlarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması için çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2014 Pazar 23:24
İşte Yozgat Ekonomisinin Yeni Gözdesi


Ziyaattin Özdemir, il genelinde alternatif ürün olarak ekimi yapılan aspir ekili tarım alanlarını gezerek incelemelerde bulundu.

Yerköy ilçesine bağlı Orhan köyünde anıza ekim yapılan aspir tarlasını gezen Özdemir, çiftçileri anıza ekim yapmaları konusunda bilgilendirdi.

Özdemir, "İlimiz, oldukça verimli topraklara sahip olmasına rağmen maalesef istenilen düzeyde üretim yapamıyoruz. Özellikle son yıllarda bakanlığımız tarafından yapılan tarımsal desteklerle çiftçilerimiz araç gereç bakımından son derece modern ekipmanlarla üretim yapmaktadır. Bunlar gerek çiftçimiz gerekse ülke ekonomisine önemli katkı sağlamıştır. Bizlerde bu kapsamda çiftçilerimizi, üreticilerimizi bilgilendirmek daha kaliteli üretim yapmalarını sağlamak amacıyla ilçelerimizde, beldelerimizde ve köylerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANÇ

Yozgat genelinde bu yıl 50 bin dekar alanda aspir ekimi yapıldığını söyleyen Özdemir, " Çiftçimiz tarlasını nadasa bırakarak, boş yere bir yıl beklemek yerine aspir ekimi yaparak bir yılda iki ürün elde edebiliyor. Ayrıca bakanlığımız tarafından yine anız ekimine verilen destekler çiftçimizin anıza ekim yapmasını daha cazip kılıyor. Yani tarlayı sürmek, ekime hazır hale getirmek yerine, çiftçimiz sadece anız ekim mibzeri ile ekerek yarı yarıya mazot ve diğer giderlerden de tasarruf etmiş oluyor. Bu yüzden hem çiftçimiz hem de ülke ekonomisine kazanç sağlamış oluyoruz." diye konuştu.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat ve ilçelerinde bugün hava nasıl olacak? 26 Ocak 2021 Yozgat ve ilçeleri hava durumu

Yozgat ve ilçelerinde bugün hava nasıl olacak? 26 Ocak 2021 Yozgat ve ilçeleri hava durumu

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık