Ana Sayfa Güncel İşte Ölüm Madeni'nin Teftiş Raporu

İşte Ölüm Madeni'nin Teftiş Raporu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, facianın yaşandığı Soma kömür İşletmelerinde, Bakanlık müfettişlerince 2012'den bu yana iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı belirtilerek mevzuata aykırı bir durumun görülmediği bildirildi.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 10:07
İşte Ölüm Madeni'nin Teftiş Raporu
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Soma Kömür İşletmeleri AŞ işyerinde Bakanlık müfettişlerince 2012 yılında 2 kez, 2013 yılında 2 kez ve son olarak da 13-14, 17-18 Mart 2014'te iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı belirtilerek mevzuata aykırı bir durumun görülmediği ifade edildi.

Ayrıca işyerinde 25 Temmuz 2013'ten itibaren 9 iş güvenliği uzmanı, 3 işyeri hekiminin çalıştığının tespit edildiği bildirilerek şunlar kaydedildi: 'Olayın ilk başından itibaren müfettişlerimiz olay yerindedir. Bakan Yardımcımız ve Teftiş Kurulu Başkanımız da olay yerine hareket etmiştir. Maden ocağında mahsur kalan işçi kardeşlerimizin sağlıklı bir şekilde kurtulmalarını temenni ediyoruz.'

ÜÇ MÜFETTİŞ İNCELEYECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Soma'da özel şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangınla ilgili inceleme yapılması amacıyla 3 iş müfettişi görevlendirildi.

6 BİN MADENCİ ÇALIŞIYOR

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş, 2009 yılı Eylül ayında Soma Eynez bölgesini Ciner Grubu'ndan devir almıştı. Hali hazırda şirketin, 6 bini yeraltı olmak üzere 6 bin 550 kişi ile faaliyetlerini sürdürüyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık