Ana Sayfa Güncel İşte IŞİD'in Çok Gizli Hedefi

İşte IŞİD'in Çok Gizli Hedefi

IŞİD, Şiilerle savaşacak, Türkiye ile çatışmayı göze alamayacak ve sünni bölgeleri tek çatı altında birleştirerek petrolden pay alacak.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2014 Cuma 19:30
İşte IŞİD'in Çok Gizli Hedefi
Bu iddiaların sahibi olan Yeni Şafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, IŞİD'in Sünni, Arap devleti projesi olduğunu yazdı.

IŞİD'i El Kaide'nin türevi gibi görenlere tepki gösteren yazar bugünkü köşesinde bu örgütü ve Irak'ın son durumunu ele aldı.

Irak'ın fiilen üçe bölündüğünü yazan Karagül, tablonun bu hale gelmesinde Maliki'nin Sünnileri dışlamasının büyük rolü olduğunu düşünüyor.

"Sünni Araplar hem devlet istiyorlar hem de Irak'ın zenginliğindeki paylarını almaya çalışıyorlar" diyen yazar, bir sonraki adımda ülkenin parçalanacağını iddia etti.

"BU İŞİD NEREDEN ÇIKTI" DEMEKTEN BAŞKA BİR CÜMLE KURAMIYORUZ"

Yazar daha sonra örgütün arkasındaki güçleri ve Türkiye'de Işid'e olan bakış açısını eleştirerek yazısını tamamlıyor:

"Söz konusu hareket, bir uluslararası koalisyonla dağıtılamazsa varacağı nokta şurasıdır: Doğrudan Şiilerle savaşa girecekler. Kürtlerle küçük çaplı anlaşmazlıklar dışında çatışmayacaklar. Türkiye ile çatışmayı göze alamayacaklar. Hesapları ve hedefleri farklı: Sünni bölgeleri tek çatı altında birleştirmek, petrol kaynaklarından paylarını almak, Şiilerle hesaplaşmak.

Sadece Kerkük'te Kürtlerle ciddi bir sürtüşme yaşayabilirler. Güçlenirlerse Bağdat'ı hedef alacaklar ama Şiilerin yaşadığı bölgelere girmeyecekler. Öyleyse, Türkiye'den bakanların gelişmeleri terör-El Kaide gibi iki kavrama sıkıştırmaları gözlerimizi kör edecektir. El Kaide ya da terör dediğiniz anda olayın üstüne bir çizgi çekilecek, yaşananların anlaşılması zorlaşacaktır. Zaten hep böyle yapıldığı için 'Bu IŞİD de nereden çıktı' demekten başka bir cümle kuramıyoruz.

PROJE BAŞARILI OLUR MU?

İçimize sinmese de bölge Şii ve Sünni olarak iki cepheye ayrıldı. İşgallerin ve müdahalelerin bize bıraktığı en acı miras bu oldu. Arapların Doğu Cephesi, İran sınırından Suriye'ye geriledi. Şimdi Sünni Arap dünyası Irak'ta yeni bir mevzi inşa ediliyor. Bu büyük bir proje. Ne kadar başarılı olur, bilmiyorum, bunu zaman gösterecek.

Ama son birkaç günlük gelişmeyi yeni bir 'Sünni Arap Devleti Projesi' olarak niteleyebiliriz. Irak denklemini kökten değiştirebilecek bu gelişmeyi dikkate almazsak, şaşırmaya devam edebiliriz.

ARKASINDA SÜNNİ ARAP DEVLETLER VE KÖRFEZ VAR

Projenin arkasında kimler var? Elbette Sünni Arap devletler ve Körfez. Bölge dışı aktörleri de bu ülkelere bakarak çözebiliriz. 'Şii Hilali'ne karşı Sünni blok' galiba Irak ve Suriye topraklarında inşa edilecek.

Bu arada, Musul'daki Türk Konsolosluğu'na yönelik 'rehine' olayının bu tabloya göre olmaması gerekiyordu. Çünkü Türkiye onlar için öncelikli bir hedef değil. Söz konusu yapı içindeki bazı örgütlerin ya da örgüte destek veren bazı ülkelerin özel hesaplaşması olabilir.Ancak Türkiye'nin izlediği sessiz kriz yönetimiyle kolayca çözüleceğini düşünüyorum. En azından bunu umuyorum."
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık