Ana Sayfa Sağlık İş kazalarındaki çok çarpıcı ‘Göz’ detayı!

İş kazalarındaki çok çarpıcı ‘Göz’ detayı!

Yozgat  Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Sağlam, çekiç, çivi, matkap, şarjlı tornavida, maket bıçağı ile bir şeyler yaparken veya odun kırarken ya da sert bir tel ile uğraşırken pek çok talihsiz bir kaza meydana geldiğini ve bunlardan kimilerinde göz kaybının dahi mümkün olduğunu belirterek, bu tür uğraşlarda çok dikkat gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2016 Perşembe 21:51
İş kazalarındaki çok çarpıcı ‘Göz’ detayı!

“Gözünü gerektiği gibi sakınmayan bir insan neyini daha dikkatli sakınabilir ki” diyen Sağlam, hep başkalarının başına gelecekmiş gibi olan bu gibi durumların her an herkesin başına gelebileceğini öne sürdü.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat  Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Sağlam, şok edici yakıştırmalarda göz sağlığının ne kadar önemli olduğu hususunda kamuoyu oluşturmaya çalıştı.

 “Gözü gibi sakınmak” sözünden hareketle göz sağlığı ile evlat sevgisi arasında bağ kuran Sağlam, edebiyat vukufunu da sergileyerek şöyle dedi:

“Ne güzel bir deyim ‘gözü gibi sakınmak’. İnsan neyi gözü gibi sakınır? En değer verdiği şeyleri değil mi? Evladını mesela...Peki ya gözünü gerektiği gibi sakınmıyorsa insan? İşte o zaman ortada bir sorun var demektir. Gözünü gerektiği gibi sakınmayan bir insan neyini daha dikkatli sakınabilir ki? Ben sizlere; göz sağlığı, göz hastalıkları, muayeneye gitme gerekliliği, ilaçları kullanmanın önemi gibi şeylerden bahsetmeyeceğim. Aslında daha önemli bir durumu anlatacağım. Bir anda gözümüzün görme yeteneğini kaybedebileceği ve hep öyle kalabileceği bir durumdan bahsedeceğim: Göz travmaları. Yani gözümüze şu çarptı, bu kaçtı, bilmem ne sıçradı durumları. Bu konuyu diğer göz hastalıklarından farklı kılan yönü, sapasağlam bir gözümüz var iken saniyeler içinde hasarlanmış bir gözümüzün olması ve bunun basit bir tedbirle önüne geçilebilmesidir. Peki neymiş bu tedbir? Çok basit: Piyasada 3-5 TL’ ye satılan iş gözlüğü kullanmak.

ÇALIŞIRKEN ÇOK DİKKATLİ OLUN

Hepimizin evde, bahçede ufak tefek işlerle uğraştığı şeyler oluyor tabii ki. Çekiç, çivi, matkap, şarjlı tornavida, maket bıçağı ile bir şeyler yaparken, odun kırarken, sert bir tel ile uğraşırken gözümüzü kaybedebiliriz. Çok da uzun olmayan Göz Hastalıkları tecrübemde bu saydıklarım ile gözünü kaybeden insanlar gördüm. Hep başkalarının başına gelecekmiş gibi olan bu durumlar her an hepimizin başına gelebilir. Bir gözünüzü elinizle kapatın ve  bu şekilde birkaç dakika bir şeyler yapmaya çalışın. Ne kadar zor bir hayat değil mi? Aslına bakarsanız Göz Hastalıkları uzmanı olmadan önce ben dahi bunların olabileceğinin pek farkında değilmişim. Yani ben de bu işlerle uğraşırken tedbirsiz davranmışım. Çekiç ile bir şeye vururken çekiçten veya vurduğu cisimden sıçrayan ufacık bir parçacığın gözü deldiğini, kümes teli ile uğraşırken telin yaylanıp göze saplandığını, bahçe etrafını çevirirken yine telin koparak göze çarptığını, maket bıçağı ile bir şey keserken kırılan bir parçanın göze saplandığını, matkap ile uğraşırken bir parçanın fırlayıp hızla gözü deldiğini gördükten sonra artık en ufak bir işle dahi uğraşırken iş gözlüğü kullanıyorum. Üstelik evde birkaç tane bulunduruyorum ki her seferinde arayıp durmayayım, kolayca ulaşabileyim. Böyle bir işe başlamadan önce gözlüğü takıyorum sonradan üşenip vazgeçmemek için.

ÇANTANIZDA MUTLAKA BİRKAÇ TANE İŞ GÖZLÜĞÜ BULUNDURUN!

Lütfen iş çantanızda veya malzemeleri koyduğunuz yerde birkaç tane iş gözlüğü bulundurun. Önceleri çalışırken bu gözlük biraz sıkıcı gelecektir, konforunuzu azaltıyormuş gibi olacaktır, ancak inanın daha sonra kendinizi güvensiz hissedip gözlüksüz çalışmak istemeyeceksiniz. Gözünü yıllar önce kaybetmiş insanlara da sorduğumuzda hep anlattıklarıma benzer şekilde yaralanmalar olduğunu görüyoruz. ‘İlle de gözümüzü delecek yaralanmalar olması şart değil, gözümüzü delmeden saplanacak parçalardan, yabancı maddelerden, kimyasal maddeler ile temastan koruması  dahi bu gözlükleri kullanmak için yeterli olmalıdır’. Gözümüz ne kadar önemli ve sakınılması gereken bir organımız ki ‘gözün gibi sakın’ demişler. Önce gözümüzü hak ettiği gibi sakınalım ki bu deyim anlamını bulsun. Ne demişler: ‘Tedbir bizden taktir Allah’tan!’”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Akdağmadeni’nin Doktor Belediye Başkanı Nezih Yalçın’dan flaş Çin aşısı açıklaması

Akdağmadeni’nin Doktor Belediye Başkanı Nezih Yalçın’dan flaş Çin aşısı açıklaması

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık