Ana Sayfa Güncel İnan Soyer’den Bekir Bozdağ Analizi

İnan Soyer’den Bekir Bozdağ Analizi

Türkiye’nin günlerdir tartıştığı yeni başbakan kim olacak sorusunun cevabını Yozgat cehpesinden şehrin kalemi en keskin yazarlarından Yozgat Yenigün Gazetesi yazarlarından İnan Soyer değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2016 Pazartesi 21:18
İnan Soyer’den Bekir Bozdağ Analizi

Yozgat için büyük bir onur, büyük bir gurur olacağına dikkatleri çeken Soyer, “40 yılın başı değil, 140 yılın başı ele geçirilecek bir tarihî fırsat, ne enteresandır ki Yozgat'ta layığınca yankı bulmadı.”dedi.

İşte Soyer’in “Bekir Bozdağ Başbakan olabilir mi?” başlıklı yazısı..

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 22 Mayıs'ta yapılacak Ak Parti Olağanüstü Kongresi arefesinde Genel Başkanlık için önerilirse, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başbakanlık koltuğuna oturan, Hükümet kurmuş 28'inci seçkin isim olacak. Tabiatıyla Yozgat da başbakan çıkartan 15'inci ilhüviyeti kazanacak.

***

İcra Vekili Heyeti üyelerini (1921-1923) es geçer ve İsmet İnönü'yü esas alarak başlarsak, geride kalan 93 yıllık (1923-2016) süre zarfında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne 27 kıymetli şahsiyet Başbakan olarak hizmet verdi. 

İsmet İnönü (10),  Ali Fethi OkyarCelal Bayar (2), Refik Saydam (2), Şükrü Saraçoğlu (2) , Recep PekerHasan Saka (2), Şemsettin GünaltayAdnan Menderes (5),Cemal Gürsel (2), Suat Hayri ÜrgüplüSüleyman Demirel (7), Nihat Erim (2), Ferit Melen, Naim TaluBülent Ecevit (5), Sadi IrmakTurhan FeyzioğluBülent Ulusu,Turgut Özal (2), Yıldırım AkbulutMesut Yılmaz (3), Tansu Çiller (3), Necmettin ErbakanAbdullah GülRecep Tayyip Erdoğan (3) ve Ahmet Davutoğlu (3).

Bu kutsal görev, kritik evrelerde üç kez de vekaleten -Hükümet kurmaksızın-üstlenildi. Ahmet Fikri Tüzer, 1 gün (8-9 Temmuz 1942), Ali Bozer 9 gün (31 Ekim-9 Kasım 1989) ve Erdal İnönü sadece 40 gün (16 Mayıs-25 Haziran 1993).

Sözkonusu 27 mümtaz şahsiyet, doğum yerleri itibarıyla 15 il'i şereflendirdi.  Şam doğumlu Suat Hayri Ürgüplü sayılmazsa, 14 il denilebilir. Listede başı İstanbulçekiyor. İstanbul tam 9 kez, İzmirErzincanKonya ve Kayseri ise 2'şer başbakan çıkardı. 1'er başbakan çıkartan iller ise şöyle sıralanıyor: BursaTrabzonAydın,ErzurumIspartaKocaeliVanMalatya ve Sinop.(*)

***
         Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşmazlığa düşmesi ve Ak Parti'yi 22 Mayıs'ta olağanüstü kongreye götüreceğini ve aday olmayacağını açıklaması üzerine, o gün kimin Ak Parti Genel Başkanı seçileceğine; tabiatıyla 65'inci Hükümet'i kurmakla görevlendirilecek bu ismin kim olacağına dikildi gözler.

Kulislerde Bekir Bozdağ ismi dillendiriliyor çoğunlukla.

Numan KurtulmuşBinali YıldırımYalçın AkdoğanEfkan Ala ve Mehmet Ali Şahin ismi telaffuz ediliyor olsa da bu hususta Bozdağ açık ara lider durumda görünüyor.

Hakikaten büyük bir onur, büyük bir gurur.

40 yılın başı değil, 140 yılın başı ele geçirilecek bir tarihî fırsat, ne enteresandır ki Yozgat'ta layığınca yankı bulmadı.

Yer yerinden oynaması lazım gelirdi halbuki.

Bekir Bozdağ'ın Başbakanlık için anılıyor olması, şayan-ı hayrettir Ak Parti cenahında da heyecan uyandırmadı. Ne milletvekilleri tek cümle kurup gurur/onur paylaşımı yaptı, ne de bütünüyle İl Teşkilatı bu istikamette bir duruş sergiledi.

Neden acaba?

Kanaatim o ki, üç ihtimale yaslanıyor bu biganelik.

1-Başbakan olmayacağına inanılıyor.

2-Başbakan olmasının Yozgat'a artı değer katmayacağı varsayılıyor.

3-Pervasız, ele-avuca sığmaz, yiğit/mert/cesur "Yozgatlı" imajın zedeleneceğine -Yıldırım Akbulut örneğinden hareketle- ilişkin kaygı taşınıyor.

***

Üçüncü şıkkı destekleyecek argümanlar biraz daha baskın çıkıyor. Nitekim, Cumhurbaşkanı'na çok yakın isimlerden birisi olan Ak Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, "Güçlü cumhurbaşkanı ve güçlü başbakan ile yürümüyor.. Bundan sonra gelecek başbakanın profili daha düşük olacak" dedi peşinen.

Bir başka Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan bu tespiti tashih etse de sonradan, Ahmet Davutoğlu'nun çok az faniye nasip olacak bir makamı bırakmak durumunda kalması ardından pek de inandırıcı gelmedi.

Şu bir gerçek ki, Sayın Cumhurbaşkanı, 22 Mayıs'ta gerçekleşecek Ak Parti Olağanüstü Kongresi arefesinde Genel Başkanlık ve Başbakanlık için "adı var kendi yok" bir isim önerecek.

Sayın Bozdağ, Sayın Cumhurbaşkanı'nın aradığı/şart koştuğu kriterlerin fazlasını bünyesinde barındırıyor hiç kuşkusuz.

O'nun gibi bir şahsı 40 yıl arasa bulamaz.

-Şu hâlde, Ak Parti'nin yeni Genel Başkanı ve Başbakan Bekir Bozdağ diyebilir miyiz?

-Sorunun cevabı MHP'nin kongre süreci netleştirilmeden verilemez gibi gözüküyor.

Biliyorsunuz, 531 delege desteğinin dikkate alınmaması üzerine, muhaliflerin Ankara 12'nci Sulh Hukuk Mahkemesi'nden çıkardığı "Kurultay Çağrı Heyeti" marifetiyle, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararı doğrultusunda, 15 Mayıs'a tarih alınmasına karşılık, Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerini devreye sokan Genel Merkez, buralardan yürütmeyi durdurma kararı koparmıştı.

Nihaî karar Yargıtay tarafından verilecek.

Bu karar her bakımdan "tarihî" özellik taşıyacak.

Yargıtay hangi istikamette karar verirse versin, Ak Parti'nin kongre sürecine direkt etki edecek.

Ak Parti'nin yeni Genel Başkanı ve Başbakan bu karara göre belirlenecek.

Yargıtay büyük ihtimal kararını bugün açıklayacak. Karar, "MHP kurultayı yapılacak" şeklinde tecelli ederse, Bekir Bozdağ'ın Başbakanlığı güme gidecek.

Bir başka ifadeyle, Bozdağ'ın aday gösterilebilmesi için Yargıtay'ın "MHP kongresi yapılmayacak" şeklinde karar vermesi gerekiyor.

Kamuoyu yoklamalarının hemen hepsinde olası genel başkan değişikliği durumunda MHP'nin oy yüzdesi 25'ler bandını aşıyor. Görünen o ki hangi muhalif aday genel başkan seçilirse seçilsin, MHP Ak Parti'den yüzde 7 civarı oy devşiriyor.

Aksi durumda, MHP ne yazık ki yüzde 10 barajı altında bir seyir izliyor.

***

Bilmem dikkat çekmek gerekli mi?.. Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan arasındaki anlaşmazlık, Anayasa değişikliği ve dokunulmazlıkların kaldırılması noktasında gevşek kalınması, samimi/hasbî bir çaba yürütülmemesi temelinde baş gösterdi.

Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa değişikliğiyle yatıyor, Anayasa değişikliğiyle kalkıyor.

Başkanlık Sistemine geçiş için Anayasa düzenlemesine ihtiyaç duyuluyor. Bu da ya referanduma götürecek 330 ya da direkt 367 milletvekilinin imzasını gerekli kılıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı iki aşamalı planda mutabık kaldı gözüküyor...

Öncelikle, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile başlayacak işbirliği akabinde, dışarıdan -içeriden de olabilir-MHP ile kolkola 2018'e yürümek imkânı kovalanacak.

Bu hesabın nirengi noktasını, Yargıtay'ın -olası- "MHP kongresi yapılmayacak" kararı oluşturuyor.

Hesap, bir sonraki genel seçimi 25 Ekim 2019 Pazar günkü normal planlamadan çıkartıp, 18 Mart 2018'den öncesine; meselâ 26 Kasım 2017 Pazar gününe çekmek üzerine kurgulu bulunuyor.

Bir başka ifade ile bir sonraki genel seçime MHP'nin Devlet Bahçeli liderliğindeki mevcut yönetimle gidilmesi sağlanacak.

Yargıtay'ın kararı  "MHP kurultay yapılacak" şeklinde tecelli ederse, diğer hesap stratejik bir değişiklikle şu şekilde devreye girecek:

Ülke, Kasım 2017'de bir baskın genel seçime götürülecek.

***

Evet.. Eğer ikinci şık devreye girerse, "düşük profilli bir Başbakan, bir Ak Parti Genel Başkanı" ile seçime gitme riskini göze alamaz Sayın Cumhurbaşkanı.

Böyle düşünüyorum.

Vatandaşın nasıl tepki vereceğini test etme vakti/zamanı bulunmadığı için, Dimyad'a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak istemeyecektir zannedersem.

Bu durumda, Numan Kurtulmuş ismi daha bir öne çıkıyor.

Birinci şık gerçekleşirse, Bekir Bozdağ'ın Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan olmasında hiç bir beis görülmeyecektir. Kasım 2017'ye kadar gelişmeler ışığı altında, icabında bir başka isimde karar kılınabilir.

Kim ne diyebilir Sayın Cumhurbaşkanı'na...

Kimin ne haddine...
        "Ben böyle uygun gördüm.. Seçin" der olur biter.

Bu konu birkaç günlük yazı dizisine muhtaç.

Bugünlük bu kadar ama.

(*) Başbakanların seçim bölgeleri değil, doğum yerleri esas alınmıştır.

İnan Soyer / Yozgat Yenigün Gazetesi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık