Ana Sayfa Siyaset İhsanoğlu'na Yozgat'tan Tepki Var!

İhsanoğlu'na Yozgat'tan Tepki Var!

Cumhurbaşkanlığı seçiminin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Yozgatlılar tanıyor mu?

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2014 Çarşamba 11:02
İhsanoğlu'na Yozgat'tan Tepki Var!
Ekmeleddin İhsanoğlu'nu ilk defa Yozgat'a AK Partili isimlerin getirdiğini ve onun adını babası ile dedesinin yaşadığı mahalledeki bir caddeye verdiğini belirten AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Köşk seçimlerinde İhsanoğlu'na hiç şans tanımıyor. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan karşısında  şansının olmadığını ifade eden Başer'e göre, Yozgat'ın en az yüzde 70'i Recep Tayyip Erdoğan ismine mühür basacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) cumhurbaşkanlığı seçimi için ortak aday olarak gösterdikleri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır doğumlu olduğu için memleketi  Yozgat’la  hemen hemen hiç bağlantısı olmamış.1943 yılında Kahire’de doğan İhsanoğlu, üniversite  eğitimini burada tamamladıktan sonra Ankara’ya doktorasını yapmak için geldi.. 1970 yılının ardından Türkiye’ye yerleşen  İhsanoğlu yaşamını genel olarak Ankara ve İstanbul’da sürdürdü.

PEKİ VATANDAŞLAR EKMELEDDİN İHSANOĞLU İÇİN NELER SÖYLEDİ?
İŞTE O GÖRÜŞLERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

KÜTÜĞÜ HALA YOZGAT’TA AMA KİMSE TANIMIYOR

Kütüğü halen Yozgat’ta olan İhsanoğlu’nun Yozgat’la çok fazla bir ilişkisi kalmamış aslında. Yozgatlılar da, Ekmeleddin İhsanoğlu ismini son 20 gündür duymaya başladı. Son 5 sene içerisinde Yozgat’a sadece 2-3 kez gittiği belirtilen İhsanoğlu’nu memleketinde tanıyan sayısı da yok denecek kadar az.
 
YOZGATLI NE OLURSA OLSUN YİNE DE MUTLU

Yozgat’ta vatandaşlara Ekmeleddin İhsanoğlu’nu sorduk. Siyasi parti temsilcisinden seyyar satıcıya, belediye başkanından taksi şoförüne kadar görüştüğümüz Yozgatlılar’dan bazıları Ekmeleddin İhsanoğlu ismini hiç duymazken, bazıları ise ilk defa duyduğunu dile getirdi. Buna rağmen, İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesinden de mutlu olmuş Yozgatlılar…

“KAYSERİ’DEN ABDULLAH GÜL ÇIKTI BİZDEN DE İHSANOĞLU ÇIKSIN”

“Kayseri, Abdullah Gül’ü Çankaya Köşkü’ne gönderdi, biz de Ekmeleddin İhsanoğlu’nu göndereceğiz” diyenler de var. AK Parti dışında başka bir partiye oy verenler, İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı olacağına inanırken, AK Partililer ise İhsanoğlu’nun Recep Tayyip Erdoğan karşısında hiç şansının olmadığını belirtiyor.

“EKMELEDDİN BEY YOZGAT YERİNE YANLIŞLIKLA ÇORUM’A GİDER

AK Parti kurulduğundan bu yana Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve partisine güvenoyu veren Yozgatlılar, İhsanoğlu’nun Erdoğan’ın karşısına aday olarak çıkmasının büyük bir hata olduğunu söylüyor. Hatta bir vatandaşın yaptığı yorum, Yozgatlı’nın kafasındaki Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tarif ediyor:“Ekmeleddin Bey, Ankara’dan yola çıksa Yozgat yerine yanlışlıkla Çorum’a gider”

EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NU ANLATTILAR

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, AK Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz, MHP Yozgat İl Başkanı Cevdet Kaya, CHP Yozgat İl Başkanı Onur Kaytan, Yozgatlılar Derneği Başkanı Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç ve Yozgatlılara Ekmeleddin İhsanoğlu’nu sorduk. İşte o yorumlar:

KILIÇDAROĞLU NEDEN 'YOZGATLI' VURGUSU YAPTI?

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan: Bilhassa CHP ve MHP genel başkanları tarafından özellikle Yozgatlı vurgusu yapılıyor. Bu vurguya neden gerek duyuldu?  Bu vurgunun siyasi açıdan bir etki edeceğini düşünmüyorum. CHP ve MHP’nin umduğu gibi seçim sonuçlarını etkileyecek bir durum değil. CHP ve MHP bunu bir seçim stratejisi olarak kullanıyor ancak bunun seçmen tarafından hem Türkiye genelinde hem de Yozgat’ta bir karşılığı olacağına inanmıyorum. Bu yönüyle Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Başbakan Erdoğan karşısında şansı olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü Anadolu insanı Tayyip Erdoğan’ı benimsemiş durumda ve kendisinden biri olarak görüyor.

'EKMELEDDİN İHSANOĞLU iLK DEFA YOZGAT'A BİZ GETİRDİK"

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer: 2023 ve 2071 hedeflerinin olduğu bir AK Parti karşısında ne yapacağını bilmeyen Cumhurbaşkanlığı için bir aday çıkartamayan, çatı aday isminde bir aday ortaya çıkardıkları şahsın adını dahi söyleyemeyen bir muhalefet anlayışı var. Vatandaşın sorması lazım bunu hangi özelliklerinden dolayı Cumhurbaşkanı adayı olarak gösteriyorsun? Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Yozgat’ta karşılığı olacağına inanmıyorum. Yozgatlılar Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tanımıyor bile… İhsanoğlu’nu Yozgat’a ilk defa bizim Belediye Başkanlığımız dönemimde getirdik ve onun adını bir caddeye verdik. İnanıyorum ki, 10 Ağustos'ta yapılacak Köşk seçimlerinde Yozgat'ın yüzde 70'inden fazla sandıkta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a oy verecek.

"EKMELEDDİN İHSANOĞLU BİR PROJEDİR"

AK Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz: Önce Gezi Parkı eylemleri sonra da 17 ve 25 Aralık operasyonları bize gösterdi ki 10 Ağustos’ta yapılacak seçim sancısız olmayacak. Türkiye üzerinde oyun oynayan küresel güçler yine devreye girdi. Son proje Ekmeleddin İhsanoğlu’dur. Muhafazakâr yönü ile belli hassasiyetleri kullanarak toplumsal bir hareket oluşturmaya gayreti ve bunun da hedefinin yine Başbakan Erdoğan, AK Parti dolasıyla Türkiye olduğu bir kez daha çok açık bir şekilde ortaya çıktı. Eğer bir proje olmasaydı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’ye gerçekten etkin bir Cumhurbaşkanı olabileceğine inansaydı adını doğru söylerdi. Adını bile bilmediği adını birilerinin tembihlediği birisini çatı adayı olarak aday gösterdiler.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NA 'ATATÜRK' DESTEĞİ

MHP Yozgat İl Başkanı Cevdet Kaya:  Adayımızın Yozgatlı olması bizim için çok önemli fırsattır. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül için hemşerimiz diyerek sahip çıkan Yozgat halkından siyasi düşüncelerini bir kenara bırakarak aynı desteği İhsanoğlu’na da her şeyden önde Yozgat için vermesini bekliyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun  Yozgatlılığı tartışılıyor ancak babası görevli olarak Mısır’a bulunuyordu  ve Sayın Ekmeleddin Bey bundan dolayı orada hayata geldi ancak kütükleri halen buradadır. Örneğin Mustafa Kemal Atatürk Selanik doğumludur, rahmetli Türkeş Kıbrıs doğumludur ancak aslen Kayserilidir.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖNEMLİ FIRSATI"

CHP Yozgat İl Başkanı Onur Kaytan: Cumhurbaşkanı adayının Yozgatlı olması bizim için elbette gurur verici ve ayrıca bu adaylık Yozgat için Cumhuriyet tarihinin en önemli fırsatı. Biz Yozgat halkından hemşehrisine sahip çıkmasını istiyoruz. İhsanoğlu 57 ülkede 24 yıl boyunca hem Türkiye’yi hem İslamiyet’i anlatmış bir bilim insanıdır. Aynı zamanda devlet üstün madalyası almaya hak kazanmış bir şahsiyettir. Uzun yıllar yurtdışında ülkemizi temsil etmiş bir kişi olarak Cumhurbaşkanlığı adaylığı için en doğru bir aday olduğuna inanıyorum. 10 Ağustos’ta da Yozgat halkı İhsanoğlu’na gerekli desteği verecektir.

"YOZGATLI OLARAK BİZLER GURUR DUYDUK ANCAK..."

Kayseri Yozgatlılar Derneği Başkanı Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç: Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Yozgat’la son 3-4 yıldır bir ilişkisi mevcut. Hem Bekir Bozdağ olsun hem de yerel yöneticiler olsun Ekmeleddin Bey’e bir değer olarak sahip çıktı ve bu sayede Yozgat’la bir diyaloğu oldu. Duygusal yönden bakıldığında bir Yozgatlının Cumhurbaşkanı adayı olması bizler için gurur vericidir.  Normal şartlarda İhsanoğlu’nu desteklemeyecek grup ya da grupların böyle bir ortamda desteklemesi bir yandan sevindirici ancak diğer bir yandan tatbikî kerhenlik söz konusu. Başbakan Erdoğan’ın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun İslam İşbirliği Teşkilatı’nın başına gelmesi için verdiği desteği hatırlarsak, Sayın İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan’la karşı karşıya bir seçimde bulunmamalıydı. Bunu bir talihsizlik, bir şansızlık olarak görüyorum.


Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MHP Yozgat Teşkilatı 7 ilçeye çıkarma yaptı

MHP Yozgat Teşkilatı 7 ilçeye çıkarma yaptı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık