Ana Sayfa Sağlık Huzursuz bağırsak sendromu ciddi tehdit unsuru

Huzursuz bağırsak sendromu ciddi tehdit unsuru

Huzursuz bağırsak sendromu, en sık rastlanan sindirim rahatsızlıkları arasında yer almamakla birlikte her beş kişiden birinin bu rahatsızlığa yakalandığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2017 Salı 14:15
Huzursuz bağırsak sendromu ciddi tehdit unsuru

Huzursuz bağırsak sendromunun ciddi sosyal ve ekonomik yüke sahip olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin, “ hastalık, altta yatan bir rahatsızlığa bağlı olmadan karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi ve dışkılama alışkanlığında meydana gelen değişiklikler ile kendini göstermektedir” dedi.

Huzursuz bağırsak sendromu (İBS) rahatsızlığının kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat fazla görüldüğünü belirten ve hastalığın neden kaynaklandığının henüz tespit edilemediğini kaydeden Keskin, konuya ilişkin açıklamalarında şunları söyledi:

 “Huzursuz Bağırsak Sendromu rahatsızlığının meydana gelmesinde psikolojik, psikososyal, genetik ve çevresel faktörlerin etkin olduğu yönündeki görüşler yaygınlaşmaktadır. Hastalığın görülme sıklığı yaşla birlikte artsa da sendromlar incelendiği zaman genellikle 45 yaşından önce görüldüğü dikkat çekmektedir. Huzursuz bağırsak sendromunun en sık görülen şikayetleri arasında karında rahatsızlık hissi, kabızlık, karın ağrısı, ishal atakları, keçi, zeytin, pelte kıvamında dışkılama, karında şişlik, acil dışkılama hissi, karında guruldama, tokluk hissi, şişlik, dışkılama ile bağırsağı tam boşaltamama ve yellenme sayılabilir. Huzursuz bağırsak sendromu sonucunda meydana gelen karın ağrısı uykudan uyandıracak şekilde rahatsız etmez. Böyle karın ağrıları yemekten sonra ya da stresle birlikte kendisini gösterir. Bu tip karın ağrıları, yellenme ya da dışkılama sonucu geçer.

SALYA VE SÜMÜKSÜ AKINTILAR OLABİLİR

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan hastaların dışkılarında salya ve sümüksü akıntılar olabilir. Bağırsak sendromu yaşayan hastaların dışkılarında kan, kilo kaybı, beslenme bozukluğu, gece uykudan uyandıracak şekilde ishal rahatsızlığı olmaz. Bu tip rahatsızlıklarda bağırsak şikayetlerinin yanı sıra midede yanma, bulantı, kusma, sık idrara çıkma, erken doyma, idrarı tam yapamama hissi, adetlerin sancılı geçmesi, cinsel ilişkide ağrı, yaygın kas ağrısı, bel ağrısı, iktidarsızlık, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk ve konsantrasyon bozukluğu huzursuz bağırsak sendromunda yaşanan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın kanser ya da ölüm riski yoktur. Ancak uzun süreli ve tekrarlayıcıdır. Bu rahatsızlığı geçiren hastalar incelendiği zaman yüzde 70’inin hafif şiddetli sendromlar olduğu görülür. Bazı hastalarda ise beslenme alışkanlığının ve hayat tarzının değiştirilmesi gerekmektedir. Huzursuz bağırsak sendromunda kabızlık yaşayan hastalar, lifli gıdalar yemeli ve bol su içmelidirler. Bir hastaya huzursuz bağırsak sendromu tanısı konulabilmesi için altta yatan başka bir rahatsızlık olmaması gerekir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık