Ana Sayfa Sağlık Hiperaktivite bozukluğu bağımlılık riskini artırıyor

Hiperaktivite bozukluğu bağımlılık riskini artırıyor

Antalya’da 10’uncu Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nde  “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Bağımlılık” başlıklı sunum yapan Yozgat Devlet Hastanesi doktorlarından, Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Ümit Işık, takdir topladı.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2016 Çarşamba 12:35
Hiperaktivite bozukluğu bağımlılık riskini artırıyor

Kısaca DEHP olarak isimlendirilen hastalığın, okul çağındaki çocuklarda sıkça görülen psikiyatrik bir bozukluk olduğunu belirten Işık, biyolojik nedenli bir hastalığın tedavisi için öncelikle ilaç kullanımına başvurulması gerektiğini tavsiye etti.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Devlet Hastanesinde görev yapmakta olan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Ümit Işık, Antalya’da gerçekleştirilen 10. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı kongresine konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmacı olarak yer aldığı panelde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Bağımlılık isimli sunumunu yapan Işık katılımcılara şu bilgileri  aktardı: “Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) okul çağı çocuklarının en sık görülen psikiyatrik bozukluğudur. Türkiye’de DEHB’nin okul çağı çocuklarındaki sıklığı yüzde 10 olup, 30 kişilik sınıfta 2-3 adet DEHB tanılı çocuk bulunabilmektedir. DEHB’ye sıklıkla başka tanılar da eşlik etmektedir. Eşlik eden en önemli bozukluklardan biri de madde bağımlılığıdır.Çocukluk çağında DEHB tanısı almış olan olguların yaşamın ilerleyen dönemlerinde sigara, alkol, esrar, eroin, kokain ve diğer maddelere bağımlılık geliştirme olasılıkları oldukça yüksektir. Tedavi edilmemiş DEHB, sigara bağımlılığı riskini 3 kat, diğer maddelerin bağımlılığını ise 2 kat arttırmaktadır. Madde bağımlılığı için tedavi merkezlerine başvuran olgularında yüzde 25’inde DEHB bulunmaktadır. Yani her dört madde bağımlısından biri ek olarak DEHB tanısı almaktadır. Medyada çıkan yanlış haberler ve DEHB tedavisinde kullanılan bazı ilaçların kırmızı reçeteyle satılması nedeniyle ailelerin DEHB tedavisinde kullanılan ilaçlar nedeniyle çocuklarında bağımlılık gelişebileceği ile ilgili yersiz kaygıları olabilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar DEHB tedavisinde kullanılan ilaçların bağımlılık riskini kesinlikle arttırmadığı hatta DEHB’nin erken dönemde tedavi edilmesinin bu çocuklarda gelişebilecek olan bağımlılık riskini yüzde 85 azalttığını ortaya koymaktadır. DEHB ve madde bağımlılığı arasındaki bu belirgin ilişki, okul çağı çocuklarında DEHB’nin tanınmasının ve tedavi edilmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Unutulmamalıdır ki DEHB tedavisinde her olguya kendi gereksinimlerine uygun bütüncül bir tedavi uygulamak gerekmekte olup, DEHB biyolojik nedenli bir hastalık olduğu başlıca tedavisi ilaç tedavisidir’ dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık