Ana Sayfa Yozgat Helal Olsun! Yok Böyle Yozgatlı Dede Gibisi

Helal Olsun! Yok Böyle Yozgatlı Dede Gibisi

İlerleyen yaşına rağmen okumanın yaşı olmadığını herkese gösteriyor.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2014 Pazartesi 21:32
Helal Olsun! Yok Böyle Yozgatlı Dede Gibisi

Sorgun ilçesine bağlı Erkekli Köyü nüfusuna kayıtlı olan Abdurrahman Telli, gazetelerdeki bulmacaları çöze çöze adeta bulmaca uzmanı olmuş. Kahve köşelerindeki  ve parklardaki vakitlerini bulmaca çözmekle değerlendiren 75 yaşındaki  Bağkur emeklisi Abdurrahman Telli, adeta  mekteplilere ve  tüm insanlığa okumanın ve bilginin yaşı olmadığını bir kez daha haykırıyor.

Yaş yetmişi geçmiş ama iş bitmemiş, Elinden kalem cebinden bulmaca eksik olmuyor. İlkokul diplomasını bile dışarıdan bitirme sınavlarıyla alan yetmişlik dede adeta bulmacayla yatıp bulmacayla kalkıyor.

GÜNÜNÜ BULMACA

ÇÖZEREK GEÇİRİYOR

Yozgat’ta yaşayan yetmiş beş yaşındaki Abdurrahman Telli, gününü gazetelerde yayınlanan bulmacaları çözerek geçiriyor. Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Erkekli Köyü nüfusuna kayıtlı olan Abdurrahman Telli, gazetelerdeki bulmacaları çöze çöze adeta bulmaca uzmanı olmuş. Kahve köşelerindeki  ve parklardaki vakitlerini bulmaca çözmekle değerlendiren 75 yaşındaki  Bağkur emeklisi Abdurrahman Telli, adeta  mekteplilere ve  tüm insanlığa okumanın ve bilginin yaşı olmadığını bir kez daha haykırıyor.

OKUMAYI ÇOK SEVİYORUM

Bulmaca müptelası olan Abdurrahman Telli, “Bizim zamanımızda okul  bile  yoktu. Daha sonraları dışarıdan sınava girerek ilkokul diploması aldım. Yurt dışında çalıştım ve nihayet emekli oldum.  Okumayı, bilgi sahibi olmayı çok seviyorum. Boş vakitlerimi bulmaca çözerek geçiriyorum. Nerde bir gazete görsem bulmacasının alır çözerim” diyerek, bulmaca çözmede usta olduğunu  vurguladı.  Bulmaca çözmedeki tek yardımcı ve rehberini ise yine kendine has dahiyane tavrıyla belirten Telli Dede “ Bugünkü bulmacanın doğru ve doldurulmuş hali bir gün sonra zaten gazetede yayınlanıyor. Gazeteleri takip ede ede  bu işin ustası ve uzmanı oldum”  diye konuştu.

Bulmaca merakının yirmi yılı aşkın süredir devam ettiğini belirten Telli, doğru çözenlere hediye metodunun kaldırılmasından yakınarak “ Eskiden doğru çözenlere hediye verilirdi şimdi onu da kaldırdılar “ diye sitem etti.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat ismi nereden geliyor? Yozgat tarihi hakkında genel bilgiler

Yozgat ismi nereden geliyor? Yozgat tarihi hakkında genel bilgiler

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık