Ana Sayfa Güncel "Hakikati konuşmadıktan sonra kime faydası var"

"Hakikati konuşmadıktan sonra kime faydası var"

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, istemeden iki kişinin kendi arasında geçen konuşmaya şahit olduğunu söyleyerek yaşanan olayı böyle anlattı.

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2017 Salı 16:59

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Yozgat Belediye Başkanı Arslan,” Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve böyle bir duruma düşmemek için, söylediklerimize çok dikkat etmek, belki bazen de konuşmamak daha iyi değil midir?”dedi.

Arslan devamında, “Hani derler ya, söz sendeyken senin esirindir, ağızdan çıktıktan sonra ise sen onun esiri olursun!”diye yazdı.

 Hatta bazen konuşmak gerekirken susmak bile konuşmaktan daha fazla faydalı olabileceğini yazan Başkan Arslan,” Anlaşılacağı üzere zaman zaman da olsa sözü biraz nazla birleştirip, nazlı ve nazla söylemek en doğrusu, galiba!”dedi.

İşte Başkan Arslan’ın o paylaşımı..

“İstemeden iki kişinin konuşmasına kulak misafiri oldum. Birisi diğerine "ben onu kastetmedim, öyle demek istemedim, benim söylediğim şuydu" gibisinden bir şeyler diyerek derdini anlatmaya ve daha önceden söylediği veya karşı tarafın yanlış ya da istediği gibi anladığı bazı sözlerini tevil etmeye çalışıyordu.

Pek anlaşabildiler mi sanmıyorum, çünkü tartışma epeyce bir yüksek perdeden devam ediyordu.

Aklımdan şöyle bir soru geçti!

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve böyle bir duruma düşmemek için, söylediklerimize çok dikkat etmek, belki bazen de konuşmamak daha iyi değil midir?

Hani derler ya, söz sendeyken senin esirindir, ağızdan çıktıktan sonra ise sen onun esiri olursun!
Hatta bazen konuşmak gerekirken susmak bile konuşmaktan daha fazla faydalı olabilir. Bir yerlerde okumuştum: "Konuşacak çok şey olduğu vakit, en iyisi, susmaktır. Yanlış bir şey söylememek, yapmamak adına" diyerek te ifade edilebilir bu durum!

Ayrıca hak ve hakikati konuşmadıktan sonra konuşmanın kime ne faydası vardır ki?
"Söz, insanın nefsinde olgunluktur; sözünle, kendini küçültme. Az konuşan, hiçbir zaman mahcup olmaz. Azıcık misk, bir yığın çamurdan iyidir. On adamlık konuşan cahilden çekin" diyor, Şeyh Sadi!

Anlaşılacağı üzere zaman zaman da olsa sözü biraz nazla birleştirip, nazlı ve nazla söylemek en doğrusu, galiba!”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık