asdas

Ana Sayfa Sağlık Gereksiz kullanım daha çok zarar veriyor

Gereksiz kullanım daha çok zarar veriyor

Antibiyotiklerin ateş düşürücü ya da ağrı kesici özellik taşımadığını vurgulayan Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, nezle ve grip virüslerin sebep olduğu hastalıklara antibiyotiklerin hiçbir faydası bulunmadığını ileri sürdü.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2017 Salı 20:10
Gereksiz kullanım daha çok zarar veriyor

Polikliniklere başvuran her üç hastadan birinin antibiyotik kullandığını bildiren Şahin, “normalde bunun 6 reçetede bir olması beklenir. Demek ki kullanılması gerekenin aşağı yukarı iki misli antibiyotik kullanılıyor” diye konuştu.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, antibiyotiklerin gereksiz kullanımı ve bakterilerin de antibiyotiklere dirençli olması açısından OECD ülkeleri içinde en kötü durumda bulunan ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

Halkımızın antibiyotik kullanmayı düşündüğü zaman mutlaka doktoruyla görüşmesini ve antibiyotik yazma konusunda ısrarcı olmamasını salık veren Şahin, “antibiyotik, ateş düşürücü ya da ağrı kesici bir ilaç değildir, antibiyotiği mikropların bir kısmına karşı kullanıyoruz. Türkiye’de polikliniğe başvuran her 3 hastadan 1’i antibiyotik kullanıyor. Normalde bunun 6 reçetede bir olması beklenir, demek ki kullanılması gerekenin aşağı yukarı iki misli antibiyotik kullanılıyor. İnsanlar da hastalık yapan mikropları birkaç çeşide ayırıyoruz, sıklıkla gördüğümüz gruplardan biri bakteriler birisi de virüsler. Eğer hastalığımızı bir bakteri yapmışsa antibiyotik kullanıyoruz ama hastalığımızı bir virüs yapmışsa antibiyotik kullanmıyoruz çünkü antibiyotikler virüslere karşı etkisiz ilaçlar. Günlük hayatımızda en sık karşılaştığımız genellikle antibiyotik almamıza da yol açan nezle ve grip acaba bakteriyel bir hastalık mı? Yoksa bunlar virüslerin sebep olduğu hastalıklar mı? Nezle ve grip virüslerin sebep olduğu hastalıklar dolayısıyla bunlara antibiyotiklerin hiçbir faydası yok” dedi.

 Vatandaşların nezle ve gripte antibiyotiğin daha hızlı iyileştirdiğini düşündüklerini kaydeden Şahin, şöyle devam etti:“Böyle bir durum yok, bu doğru bir bilgi değil. Çünkü antibiyotikler virüslere dolayısıyla nezle ve grip hastalıklarına etkili ilaçlar değildir. Tersine birçok yan etkiye maruz kalma riski de var gereksiz kullanılan antibiyotiklerde. Dolayısıyla nezle ve gripte kesinlikle antibiyotik kullanmamalıyız. Nezle ve grip olduğumuzda biz vatandaş olarak doktorlarımızı asla zorlamayacağız” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık