Ana Sayfa Ekonomi Galericiler çıkarılacak yönetmelik taslağından memnun

Galericiler çıkarılacak yönetmelik taslağından memnun

Yozgatlı galericiler çıkarılacak olan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti hakkındaki Yönetmelik Taslağı sayesinde kaçak alım satan vatandaşların önüne geçileceğine inanıyor.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2017 Salı 20:18
Galericiler çıkarılacak yönetmelik taslağından memnun

Esnaf, “mutlaka bizim için çok faydası olacak. İkinci el otomobil alım satım işini dışarıdan yapan vatandaşların önüne geçilecektir. Daha ötesi, vergi kaçakçılığının önü alınmış olacak. Bu yeni çıkan kanunda sadece otomobil sektöründe bulunan galericilere değil, mağdur vatandaşlara da yer verildi” diye düşünüyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından açıklanan ve sadece yetki belgesi olan esnafın ikinci el araç alım satımı yapabileceğini öngören taslak işletmecileri heyecanlandırdı. Yapılan düzenleme ile kaçak oto alım satım yapanların önüne geçmesi planlanırken, esnaf işlerinin artmasını bekliyor.

Bakan Tüfenkçi tarafından açıklanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı hakkında konuşması üzerine heyecanlandıklarını söyleyen Yozgatlı galericiler yıllardır bunu beklediklerini ileri sürüyor.

 2017 yılının otomobil sektörüne hayırlar getirmesini dileyen galericiler konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Bakanımız çok önemli bir konuya değinmişlerdi. Bukonuda 2017 yılında satışlarımızın daha kaliteli ve iyi olacağına inanıyoruz. Bu yetki belgesini çok istemiştik ve sonunda başardık. İkinci el oto alıp satan arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun diyoruz. Mutlaka bizim için çok faydası olacak. İkinci el otomobil alım satım işini dışarıdan yapan vatandaşların önüne geçilecektir diye düşünüyoruz.

EKONOMİYE OLUMLU KATKI SAĞLAR

 Daha ötesi, vergi kaçakçılığının önüne geçilecek. Bu yeni çıkan kanunda sadece otomobil sektöründe bulunan galericilere değil, mağdur vatandaşlara da yer verildi.

 Bundan önceki ithal getirilen araçlarda olan vergi kaçakçılığından dolayı araçları bağlanan ve mağdur olan tüketici arkadaşlarımızın faydasına olduğu tespit edildi. Buna göre 6 eşit taksitle belirtilen miktar ödenecek. Bunun da ekonomiye biraz daha can vereceğini düşünüyoruz. En azından galeriden araç aldığımızda, başımıza bir şey geldiğinde, gideceğimiz yer belli olur. Bu yüzden yetki belgesinin çıkması mantıklı. Bu yüzden araba pazarında araç alıp satanlar, satış olduktan sonra garanti vermiyorlar. Telefonla arıyoruz, açmıyorlar.

Yetki belgesi çıkınca, esnaftan araç alınca, başımıza bir şey geldiğinde gideceğimiz yer belli olmuş olur. Dışarıdan araba satanlar oluyor. Araba pazarında bireysel satış yaparak, bu işin ticaretini yapanlar oluyor. Zaten biz yetki belgesi olmadan önce de araçlarımızın garantisini veriyorduk. Aracın başına müşteri faktörü dışında bir şey gelirse, zaten biz onu karşılıyorduk. Ama yetki belgesinin avantajı, vatandaşlar pazarlarda satış yapanlara değil, bize yönelecekler. Müşterilerimiz alım satımda sıkıntı olmayacağını görebilecekler. Dışarıdan araba alanların sıkıntıları da oluyor. Bu sıkıntıların da önüne geçilecek. Bizim işlerimizin daha da artacağını düşünüyorum, insanların galerilere karşı daha da ısınacaklarını bekliyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık