Ana Sayfa Eğitim FET֒den bu zamana kadar kaç kişi tutuklandı?

FET֒den bu zamana kadar kaç kişi tutuklandı?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye genelinde FETÖ soruşturmasında tutukluların ve hakkında soruşturma devam edenlerin sayısına ilişkin Türkiye cezaevlerinde yaklaşık 36 bin civarında tutuklu bulunduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2016 Cuma 22:58
FET֒den bu zamana kadar kaç kişi tutuklandı?

Değişik meslek gruplarından kaçak durumda bulunan 92’si asker, 213’ü polis toplam 4 bin 115 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını bildiren Bozdağ, bin 222 kişi hakkında da gözaltı kararı bulunduğunu, bu kişilerle ilgili adli işlemlerin devam ettiğini kaydetti.

 Tutuklanan FETÖ üyelerinden çok sayıda itirafçı çıktığını belirten Bozdağ, terör örgütünün, “etkin pişmanlıktan siz yararlanamazsınız” diyerek, örgüt üyelerinin etkin pişman olmalarını engellemek istediğini anlattı.

Hukuk sisteminde etkin pişmanlığın silahlı terör örgütü üyeliği suçunda da uygulandığına işaret eden Bozdağ, şöyle devam etti: “Diyelim ki çok ağır bir suç işledi, bu durumda da etkin pişmanlık olduğu zaman mahkemeler alt sınırdan ceza verebilir, bir alt cezayı verebilir. Tamamen mahkemenin takdirindedir. Onun için ‘etkin pişmanlık yolunu tercih etmeyin’ diyenlere hiç bir tutuklunun itibar etmemesini, etkin pişmanlığın her halükarda lehine sonuç doğuracağını bilmelerini isterim. Kendilerine duyuruyorum, bu kapı kendilerine açık, bundan istifade etsinler. Bu kapıyı kapatmak isteyen terör örgütüne inanmasınlar. Terörist başı Gülen ve adamlarının tek korkusu, bu etkin pişmanlıktan istifade edenler çoğalırsa bizim kirli yüzümüz daha fazla ortaya çıkar ve daha net herkes tarafından görülür diye endişe ediyorlar. Çözülmekten korkuyorlar. Onların korkularının müdafi olmasınlar, kendilerine ve kendi geleceklerine sahip çıksınlar.” Bozdağ, herkesin bildiği şeyleri net şekilde ortaya koyan itirafların geldiğini kaydederek, “Şimdiye kadar hiç bilinmedik şeyler söyleyenler de vardır ama hadisenin seyrini değiştirecek nitelikte değil. Ama örgütün yapısını daha iyi anlamamıza ve çözmemize yardımcı olacak nitelikte çok ciddi itirafların olduğuna dair bilgiler var. Bu nedenle bazı tahliyeler olduğuna dair bilgilerim var.” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık