Ana Sayfa Güncel “Fetih Sadece Bir Şehrin El Değiştirmesi Değildir”

“Fetih Sadece Bir Şehrin El Değiştirmesi Değildir”

Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Osman Coşkun, İstanbul’un Fethi’nin 561. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, fethin Türk ve Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2014 Perşembe 17:25
“Fetih Sadece Bir Şehrin El Değiştirmesi Değildir”

        Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdür Coşkun, İstanbul’un Fethi’nin 561. yıl dönümünü gurur ve kıvançla kutladığını belirterek, fethin manevi önemine işaret etti.

         İstanbul’un Fethi’nin yalnızca bir dünya kentinin el değiştirmesi gibi basit bir olay olmadığını vurgulayan Coşkun; “Tüm insanlığı sevgi, barış ve özgürlük ülkesine taşıma arzusudur.  29 Mayıs 1453’ten itibaren, İstanbul,  hoşgörünün, barışın, aklın, bilimin, özgürlüğün merkezi haline gelmiş; bu iklim İstanbul’dan bütün dünyaya dalga dalga yayılmıştır. İstanbul’un fethi, Avrupa’yı, özellikle Bizans’ı boğmakta olan insanlığın yüz karası orta çağ zulmünü tasfiye edip yerine sevgiye, şefkate, müsamahaya, yüksek bir ruh asaletine dayanan İslam medeniyetini inşa etmiştir. Yüce peygamberimizin övgüsüne de yüzyıllar öncesinden mazhar olan fetih hareketi ile İstanbul, diğer inançlara hürmet esasıyla çok sayıda Türk-İslam eseri ile taçlandırılmıştır. İstanbul uzun yıllar İmparatorluk coğrafyasının beşeri, kültürel ve ticari bir kaynaşma merkezi olmuştur” dedi.

Coşkun sözlerini şu şekilde bitirdi: “İstanbul’un 1453 yılındaki fethinin 600. yıl dönümünü, yani 2053 yılı inşallah dünya devletleri arasında en ön sıralarda yer almamızın da tarihi olacaktır. Sadece Türkiye için değil, sadece İslam dünyası için değil, tüm insanlık için Fetih kutlu olsun. İstanbul’u bir Türk-İslam kenti yaparak çağı değiştiren, başta büyük Hakan Fatih Sultan Mehmet olmak üzere manevi komutan Akşemsettin hazretlerini ve fetihte yer alan ecdadımızın hatıralarını minnet ve şükranla anıyor, Peygamber müjdesiyle taçlanmış o kutlu askerlere Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık