Ana Sayfa Yaşam Ferman Zararsız: İnsanlar arasında ayrım olmaz

Ferman Zararsız: İnsanlar arasında ayrım olmaz

Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı ve Hak-İş İl Başkanı Ferman Zararsız ile Hizmet-İş ve Hak-İş Sendikalarının Engelliler Komitesi Başkanı Bekir Aksoy, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü  dolayısıyla birer yazılı açıklamada bulundular.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2016 Pazar 22:49
Ferman Zararsız: İnsanlar arasında ayrım olmaz

Zararsız,  toplumun engelliye yönelik geliştirdiği tutumu eleştirerek engellilerin engelsiz bir yaşamı hakettiklerini vurgularken, Aksoy “İnsanlar arasındaki ayrımı hiçbir zaman kabul etmedik, etmeyeceğiz” diyerek mesaj verdi.

Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı ve Hak-İş İl Başkanı Ferman Zararsız konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Engellinin karşılaştığı ‘engelin’ temelinde, sahip olunan ‘özür’ değil; toplumun engelliye karşı geliştirdiği ‘engelleyici tutumlar’ yatmaktadır. Engelliler engelsiz bir yaşamı hak etmektedirler.

BİLİNÇ EKSİKLİĞİ VAR

Bunun için toplumsal yaşama tam katılımın önündeki her türlü engel kaldırılmalı ve eşitlik ilkesi gereğince yaşamın tüm alanlarında desteklenmelidirler. “Kimsenin yarın engelli olmayacağının garanti edilemeyeceği” gerçeğinin sık sık anımsatılması üzerine bina edilen, korkuya dayalı davranışlar yerine; başkalarına karşı da sorumlu olduğumuz bilinci konulmalı ve bu bilincin gereği olan kamusal sorumluluklar yerine getirilmelidir. Engellilerin asıl destekçisi toplum olacaktır. Bu nedenle bir yandan engellileri toplumla uyumlaştırmaya çalışırken diğer yandan da engelli olmayanlara, engellilerin dünyası, koşulları, ihtiyaçları tanıtılmalıdır. Uyum, iki yönlü olursa başarı sağlanabilecektir. Sorun; toplum olarak, devlet olarak, işveren olarak, işçi olarak, sivil toplum olarak, aile olarak, engelli olarak hepimizin sorunudur.

 MESLEKİ EĞİTİMLER YENİDEN DÜZENLENMELİ

Hak-İş ve Hizmet-İş olarak; engelli bireylerin toplumsal yaşama tam katılımın önündeki her türlü engelin kaldırılmasını ve eşitlik ilkesi gereğince yaşamın tüm alanlarında desteklenmelerini talep ediyoruz. Mesleki eğitim kurslarının ve istihdam imkânlarının engellilere yönelik olarak düzenlenmesini ve daha etkin kullanılmasını talep ediyoruz. Engellilerin durumlarına göre uygun işlere yerleştirilmelerini ve bu işlerde kendilerini geliştirebilmeleri için gerek teorik gerek uygulamalı mesleki eğitimin kilit role sahip olduğuna inanıyoruz. Engelli çalıştığı müddetçe ülke ekonomisinin kalkınmasında aktif bir rol almış olur. Engelliler emek piyasasında güçlü bir şekilde yer almalıdır. Engelli kotaları artırılmalıdır. İş yaşamı engelli bireylerin engellilik durumları, yetenekleri, özellikleri gibi kriterler dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir. Engellilerin istihdamı konusunda daha etkin politikalar oluşturulmalıdır.”

İNSANLAR ARASINDA AYRIM OLMAZ

 Hizmet-İş ve Hak-İş Sendikalarının Engelliler Komitesi Başkanı Bekir Aksoy’un açıklaması ise aynen şöyle: “3 Aralık’ın kutlamalarla değil, engellilerin sorunlarının konuşulacağı ve çözüm yollarının aranacağı bir gün olmasını diliyorum. Hizmet-İŞ Sendikası olarak bulunduğumuz “Genel İşler” işkolunda çalışan Engellilerimize doğrudan sahip çıkabilmek, onlarla birlikte “ortak duyarlılık oluşturmak”, toplumumuzdaki genel duyarlılığa ilaveten Yerel Yönetimlerde ve Sendikamız üyelerinde “özel duyarlılık” oluşturmalıyız. Engellilerin çalışma hayatına katılımını sağlamayı, ayrımcılıktan uzak, engellinin insan hak ve özgürlüklerine, sosyal güvencesine sahip çıkacak bir yapının oluşturulması gerektiğini vurguluyoruz. İnsanlar arasındaki ayrımı hiçbir zaman kabul etmedik, etmeyeceğiz” 

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Koronavirüs salgınında hayvanlar unutulmadı

Koronavirüs salgınında hayvanlar unutulmadı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık