Ana Sayfa Güncel Faruk Çelik'ten Soma Faciası Açıklaması

Faruk Çelik'ten Soma Faciası Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıklama yaptı. Çelik, özellikle sosyal medyada dolaşan ve Ali Tezel'in de iddia ettiği Suriyeli işçi iddiasını yalanladı.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2014 Cumartesi 13:10
Faruk Çelik'ten Soma Faciası Açıklaması
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Soma'daki maden faciasıyla ilgili, "Bu müessif olayın meydana geldiği ocakta müfettişlerimiz çalışmalara başlamış bulunmaktadırlar fakat incelemelerle ilgili henüz ortaya çıkmış bir rapor olmadığını söylemek istiyorum" dedi

İşte Faruk Çelik'in açıklamalarından satır başları...

169 dosya ölüm geliri bağlanmaya uygun hale getirildi.

Ölüm aylığı bağlanması konusunda mevzuat çalışması yapılıyor.

Şehitlerin hak sahiplerine 415 lira cenaze yardımı yapılacaktır.

Olayın geldiği ocakta müfettişlerimiz çalışmalarına başlamıştır.

Henüz ortaya çıkmış bir rapor yok.

Hükümet olarak burada bir kriz masası oluşturuldu. Şeffaf bir şekilde de kamuoyu bilgilendiriliyor. Suriye iddiaları gibi bir çok diğer spikülatif haberler tepkilere neden olmuştur. Böyle iddialar acılarımızı daha da artırmaktadır. O yüzden kriz masasından gelen açıklamalar gerçek bilgilerdir.

Yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetmiş. İdari, adli soruşturma yapmayacaksınız da ne yapacaksınız?

Mevzuatın denetçisi var. Bir bütün bu. Ne kadar ahenkli olunursa kazalardan uzak olursunuz. Sorun alanı nerede oluşmuştur? İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, işçi ve işveren açısından söylüyorum, binbir zahmet çıkardığımız bir yasa. Keşke bu verilen mücadelede tüm kesimler iş sağlığı ve güvenliği konusunda duyarlılığı gösterebilseler. Bir kesimin göstermesi yetmiyor. Bu yasanın artılarını eksilerini tartışabilseydik keşke.

Farkındalık oluşturmak için gezmediğimiz kapı kalmadı. Acılı tablolar döneminde konu daha yaygın biçimde konuşuluyor. O dönem gelmeden konuşulsa daha aydınlatıcı olur.

Gündemimizde taşeron yasası var. Taşeronluğun sömürüye dönüştüğünü söyleyen bir bakanım ben. Bunun tarafları var. Sendikalar, işveren sendikaları, taşeron işverenler var, işçiler var. Herkesin biraraya gelip bunun tamamlanması lazım.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık